Wieczory filmowe z OFFicyną'21

 

Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Polskie Debiuty”

Od stycznia Stowarzyszenie OFFicyna kontynuuje Wieczory Filmowe z OFFicyną w sieci.  

NA CZYM TO POLEGA?

Co tydzień w środę o 18:00 na fanpage'u OFFicyny na Facebooku pojawi się streaming live Wieczorów Filmowych z OFFicyną, pod którym będzie można zostawiać komentarze. Natomiast parę dni wcześniej zostanie opublikowany w poście link z filmem, o którym będziemy rozmawiać w środę.

“Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające obrazy najciekawszych gwiazd młodego pokolenia. Projekcjom towarzyszą rozmowy o filmach, kinie, kulturze i świecie. Dyskusje prowadzą Małgorzata Frymus – reżyserka filmowa, dziennikarka i publicystka Radia Szczecin oraz dr Damian Romaniak – filmoznawca, literaturoznawca, krytyk filmowy i publicysta.
OFFicyna od początku istnienia jest realizuje cykle dyskusyjnych spotkań filmowych, wcześniej pod nazwami OFFilm, KinoOFF czy Musikino, a od 2016 roku jako “Wieczory Filmowe z OFFicyną”.
Zapraszamy!

Projekt Wieczory Filmowe z OFFIcyną dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

HARMONOGRAM PROJEKCJI

Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Komedia i Romans”

7.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Radosław Piwowarski

 
Sławny aktor Rafał Nawrot poznaje przypadkowo Julię, uczennicę szkoły muzycznej, która zaprasza go na spotkanie ze szkolnym kołem teatralnym. Znajomość ta fascynuje obie strony, przyjaźń przeradza się w miłość. Rozpoczyna się romans pięćdziesięcioletniego mężczyzny i nastolatki…
 
14.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Charles-Olivier Michaud

 
Delphine Lamarre, której życiowymi pasjami są muzyka i taniec. Dziewczyna przygotowuje się do castingu, który może otworzyć jej drzwi do kariery profesjonalnej tancerki. Misternie tkany plan wisi na włosku, kiedy partner Delphine doznaje kontuzji. Wtedy zjawia się przystojny i utalentowany tancerz, Marc, który również nie ma partnerki i marzy o wzięciu udziału w przesłuchaniu...
 
21.04.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Karel Steklý

 
Józef Szwejk wkracza na widownię wojny przez knajpę pana Paliveca, gdzie wdał się w dyskusję z agentem policji Bretschneiderem.
 
28.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Věra Chytilová

 
Żywiołowy "dokument komediowo-filozoficzny", jeden z symboli czechosłowackiej Nowej Fali. Dwie atrakcyjne, pełne seksapilu dziewczyny, które nie tylko nie chcą dorosnąć, ale jeszcze pragną być zdemoralizowane, naciągają starszych panów, a z młodszymi prowadzą dwuznaczną grę. Im bardziej się demoralizują, tym mniejszą uwagę otoczenia zwracają, a to właśnie na niej im najbardziej zależy.


Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Klasyka Polskiego Kina”

3.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Marek Piwowski
 
Debiut fabularny Marka Piwowskiego. Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku.
 
 

10.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Andrzej Wajda
 
Film Andrzeja Wajdy z 1970 roku. Ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o śmierci i miłości, uważana za jeden z najważniejszych filmów w dorobku reżysera. ... Leśniczy Bolesław to człowiek zdrowy i silny, ale po śmierci żony całkiem pozbawiony chęci do życia.

 
17.03. 2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski
 
Polski film psychologiczny z 1979 na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem.
Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej w wielokulturowym miasteczku galicyjskim Turka, gdzie jako komendant punktu etapowego stacjonuje odesłany na tyły, nieuleczalnie chory młody ułan – porucznik armii austro-węgierskiej.

 
24.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Zanussi
 
Klasyk polskiego kina psychologicznego. Witold jest młodym pracownikiem biura wystaw zagranicznych, jest też synem zmarłego alpinisty który zginął w Himalajach. Wyjeżdża do Indii gdzie odkrywa różne ciemne interesy swego szefa i kolegów. Próbuje się temu przeciwstawić, bezskutecznie - wpada w konflikt z przełożonym i pozostałymi pracownikami. Jest szykanowany, wreszcie traci prace. Wcześniej umiera mu matka i zmuszony jest do zarabiania myciem okien w biurach i przy remontach kamienic. Interesuje sie matematyką i chodzi jako wolny słuchacz na wykłady. Podczas remontu jednej z kamienic przypadkowo oderwany kawałek gruzu trafia przechodzącą dziewczynkę. Tragiczny wypadek szokuje Witolda....
 

 
31.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Jacek Koprowicz
 
W Sopocie dochodzi do serii dziwnych i niebezpiecznych wypadków. Komisarz z aspirantem usiłują rozwiązać tajemnicę paranormalnych zjawisk. To pierwszy polski film całkowicie poświęcony tematyce okultystycznej. "Medium" powstało na fali wielkiego zainteresowania zjawiskami z dziedziny parapsychologii i istnieniem nadprzyrodzonych sił tajemnych, z którymi mogą obcować jedynie ludzie wybrani. Stanowi swoisty kolaż horroru, thrillera i kina sensacyjnego.

 

Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Zmysłowość w kinie”
 
3.02.21 (środa godz. 18:00) 
reż. Vadim Jean

 
Nieuleczalnie chora Sarah powraca do rodzinnego domu. Kobieta przed śmiercią chce zrealizować kilka marzeń. O pomoc prosi byłego ukochanego. Okazuje się, że młodzieńcze uczucia nie wygasły.
10.02.21 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Kieślowski
 
Młody chłopak zakochuje się w starszej od siebie sąsiadce. Po pewnym czasie zaczyna podglądać jej miłosne podboje z mężczyznami, których, w późniejszym okresie nie będzie mógł znieść. Któregoś dnia postanawia zapukać do jej drzwi...

 
17.02.21 (środa godz. 18:00)
reż.  Walerian Borowczyk

 
Kontrowersyjny film erotyczny na podstawie powieści, która stała się ponad 100 lat temu skandalem literackim epoki.24.02.21 (środa godz. 18:00) 
reż. Lewis Gilbert

 
Młoda kobieta, pracująca jako fryzjerka postanawia wrócić do szkoły, zdobyć lepsze wykształcenie, podnieść jakość swojego bezbarwnego życia. Spotyka na swojej drodze znanego i cenionego profesora, z którym prowadzi długie dyskusje, stopniowo uświadamiając sobie swoją wartość. Czy wyjdzie poza rolę kury domowej? Czy między nią a profesorem nawiąże się nić porozumienia?
-------------------------------------------------------------------------------------------

 
13.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Filip Bajon
 

Władysław Góralewicz, były mistrz świata zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim przekazuje operze swą imponującą kolekcję nagród. Udziela wywiadu i wspomina własne życie młodego, galicyjskiego wieśniaka.

 
20.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski

 

Jeden z ważniejszych debiutów w powojennym kinie polskim. Początek XX w. Mikołaj Srebrny mieszka wraz z ojcem, matką i nauczycielem w miejscowości Poręba Murowana. Kiedy chłopiec rozpoczyna naukę w gimnazjum, rodzice postanawiają umieścić go u krewnych. Mikołaj nie czuje się tu szczęśliwy. Wuj często urządza pijackie awantury, a w szkole nauczyciele znęcają się nad bezbronnymi uczniami. Po śmierci ojca chłopiec wraz z matką zamieszkuje u babci. Zaczyna trudny okres dojrzewania.


 
27.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski


Polski film grozy. Akcja dzieje się na Żmudzi, kiedy to Pastor Wittembach jedzie tam w celu prowadzenia badań naukowych. Trafia do pałacu hrabiego Michała Szemiota, w którym poznaje mroczne tajemnice rodziny.

 


(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)