Od stycznia Stowarzyszenie OFFicyna kontynuuje Wieczory Filmowe z OFFicyną w sieci.
NA CZYM TO POLEGA?
Co tydzień w środę o 18:00 na fanpage'u OFFicyny na Facebooku pojawi się streaming live Wieczorów Filmowych z OFFicyną, pod którym będzie można zostawiać komentarze. Natomiast parę dni wcześniej zostanie opublikowany w poście link z filmem, o którym będziemy rozmawiać w środę.
“Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające obrazy najciekawszych gwiazd młodego pokolenia. Projekcjom towarzyszą rozmowy o filmach, kinie, kulturze i świecie. Dyskusje prowadzą Małgorzata Frymus – reżyserka filmowa, dziennikarka i publicystka Radia Szczecin oraz dr Damian Romaniak – filmoznawca, literaturoznawca, krytyk filmowy i publicysta.
OFFicyna od początku istnienia jest realizuje cykle dyskusyjnych spotkań filmowych, wcześniej pod nazwami OFFilm, KinoOFF czy Musikino, a od 2016 roku jako “Wieczory Filmowe z OFFicyną”.
Zapraszamy!
Projekt Wieczory Filmowe z OFFIcyną dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna
HARMONOGRAM PROJEKCJI
3.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Marek Piwowski
Debiut fabularny Marka Piwowskiego. Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku.
10.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Andrzej Wajda
Film Andrzeja Wajdy z 1970 roku. Ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o śmierci i miłości, uważana za jeden z najważniejszych filmów w dorobku reżysera. ... Leśniczy Bolesław to człowiek zdrowy i silny, ale po śmierci żony całkiem pozbawiony chęci do życia.
17.03. 2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski
Polski film psychologiczny z 1979 na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem.
Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej w wielokulturowym miasteczku galicyjskim Turka, gdzie jako komendant punktu etapowego stacjonuje odesłany na tyły, nieuleczalnie chory młody ułan – porucznik armii austro-węgierskiej.
24.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Zanussi
Klasyk polskiego kina psychologicznego. Witold jest młodym pracownikiem biura wystaw zagranicznych, jest też synem zmarłego alpinisty który zginął w Himalajach. Wyjeżdża do Indii gdzie odkrywa różne ciemne interesy swego szefa i kolegów. Próbuje się temu przeciwstawić, bezskutecznie - wpada w konflikt z przełożonym i pozostałymi pracownikami. Jest szykanowany, wreszcie traci prace. Wcześniej umiera mu matka i zmuszony jest do zarabiania myciem okien w biurach i przy remontach kamienic. Interesuje sie matematyką i chodzi jako wolny słuchacz na wykłady. Podczas remontu jednej z kamienic przypadkowo oderwany kawałek gruzu trafia przechodzącą dziewczynkę. Tragiczny wypadek szokuje Witolda....
31.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Jacek Koprowicz
W Sopocie dochodzi do serii dziwnych i niebezpiecznych wypadków. Komisarz z aspirantem usiłują rozwiązać tajemnicę paranormalnych zjawisk. To pierwszy polski film całkowicie poświęcony tematyce okultystycznej. "Medium" powstało na fali wielkiego zainteresowania zjawiskami z dziedziny parapsychologii i istnieniem nadprzyrodzonych sił tajemnych, z którymi mogą obcować jedynie ludzie wybrani. Stanowi swoisty kolaż horroru, thrillera i kina sensacyjnego.
Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Zmysłowość w kinie”
3.02.21 (środa godz. 18:00)
reż. Vadim Jean
Nieuleczalnie chora Sarah powraca do rodzinnego domu. Kobieta przed śmiercią chce zrealizować kilka marzeń. O pomoc prosi byłego ukochanego. Okazuje się, że młodzieńcze uczucia nie wygasły.
10.02.21 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Kieślowski
Młody chłopak zakochuje się w starszej od siebie sąsiadce. Po pewnym czasie zaczyna podglądać jej miłosne podboje z mężczyznami, których, w późniejszym okresie nie będzie mógł znieść. Któregoś dnia postanawia zapukać do jej drzwi...
Kontrowersyjny film erotyczny na podstawie powieści, która stała się ponad 100 lat temu skandalem literackim epoki.
24.02.21 (środa godz. 18:00)
reż. Lewis Gilbert
Młoda kobieta, pracująca jako fryzjerka postanawia wrócić do szkoły, zdobyć lepsze wykształcenie, podnieść jakość swojego bezbarwnego życia. Spotyka na swojej drodze znanego i cenionego profesora, z którym prowadzi długie dyskusje, stopniowo uświadamiając sobie swoją wartość. Czy wyjdzie poza rolę kury domowej? Czy między nią a profesorem nawiąże się nić porozumienia?
Władysław Góralewicz, były mistrz świata zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim przekazuje operze swą imponującą kolekcję nagród. Udziela wywiadu i wspomina własne życie młodego, galicyjskiego wieśniaka.
20.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski
Jeden z ważniejszych debiutów w powojennym kinie polskim. Początek XX w. Mikołaj Srebrny mieszka wraz z ojcem, matką i nauczycielem w miejscowości Poręba Murowana. Kiedy chłopiec rozpoczyna naukę w gimnazjum, rodzice postanawiają umieścić go u krewnych. Mikołaj nie czuje się tu szczęśliwy. Wuj często urządza pijackie awantury, a w szkole nauczyciele znęcają się nad bezbronnymi uczniami. Po śmierci ojca chłopiec wraz z matką zamieszkuje u babci. Zaczyna trudny okres dojrzewania.
27.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski
Polski film grozy. Akcja dzieje się na Żmudzi, kiedy to Pastor Wittembach jedzie tam w celu prowadzenia badań naukowych. Trafia do pałacu hrabiego Michała Szemiota, w którym poznaje mroczne tajemnice rodziny.
(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)