Wieczory filmowe z OFFicyną'21

 


„Wieczory Filmowe z OFFicyną wracają do INKU”
 

Stowarzyszenie OFFicyna po ponad półrocznej przerwie wraca ze stacjonarnymi Wieczorami Filmowymi z OFFicyną. Na dodatek  w iście oscarowym stylu, gdyż w czerwcu mieszkańcy Szczecina mają szansę obejrzeć filmy niegdyś nagrodzone Oscarem. „Wieczory Filmowe z OFFicyną: Zdobywcy Oscarów” już w czerwcu. Spotykamy się w każdą środę o godz. 18:00 w Sali kinowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.

“Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające obrazy najciekawszych gwiazd młodego pokolenia. Projekcjom towarzyszą rozmowy o filmach, kinie, kulturze i świecie. Dyskusje prowadzą Małgorzata Frymus –reżyserka filmowa, dziennikarka i publicystka Radia Szczecin oraz dr Damian Romaniak –filmoznawca, literaturoznawca, krytyk filmowy i publicysta.

OFFicyna od początku istnienia jest realizuje cykle dyskusyjnych spotkań filmowych, wcześniej pod nazwami OFFilm, KinoOFF czy Musikino, a od 2016 roku jako“Wieczory Filmowe z OFFicyną”.

Zapraszamy!


HARMONOGRAM PROJEKCJI

 

Retrospektywa Wieczorową Porą – Juliusz Machulski w OFFicynie!
 

1.12.2021 środa godz. 18.00
reż. Juliusz Machulski

5.12.2021 niedziela godz. 17.00
reż. Juliusz Machulski


5.12.2021 niedziela godz. 18.00
reż. Juliusz Machulski

8.12.2021 niedziela godz. 18.00
reż. Juliusz Machulski

15.12.2021 niedziela godz. 18.00
reż. Juliusz Machulski
 

 

Wieczory Filmowe z OFFicyną – Polański vs. Scorsese
 

3.11.2021 (środa) godz.18:00
reż. Roman Polański

Przebywająca w Paryżu żona światowej sławy amerykańskiego kardiochirurga Richarda Walkera zanika bez śladu. Bohater podejmuje śledztwo na własną rękę.


10.11.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Roman Polański

Boris Balkan, kolekcjoner starych książek o tematyce satanistycznej próbując znaleźć zaginione dzieło „ Wrót Królestwa Cieni”. Do tego celu zatrudnia sceptycznego bibliofila Deana Corso.


17.11.2021 (środa) godz.18:00
reż. Martin Scorsese

Młody, wychowujący się w twardym środowisku społecznym Nowego Jorku Włoch J.R zakochuje się w dziewczynie, która wyznaje mu, że została brutalnie zgwałcona. Ta wiadomość stawia pod znakiem zapytania przyszłość relacji młodej pary.


24.11.2021 (środa) godz.18:00
reż. Martin Scorsese

Henry Hill – świeżo upieczony gangster a jednocześnie narrator filmu opowiada o początkach swojej przygody z Nowojorską mafią.


Październikowa Dekada Grozy Na Wieczorach Filmowych Z Officyną


6.10.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Jonathan Demme


Osadzony w więzieniu za kanibalizm, niezwykle wyrafinowany morderca - Hannibal Lecter był niegdyś wybitnym psychiatrą. Jego cenne wskazówki mogą stać się teraz kluczem do rozpracowania psychiki tajemniczego zabójcy kobiet. Trzeba jednak znaleźć sposób, by nakłonić doktora Lectera do współpracy z FBI. Tego trudnego zadania podejmuje się młoda i ambitna agentka Clarice Starling.


20.10.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Alan Parker


Tytułowy bohater to nowojorski prywatny detektyw, który przyjmuje od Louisa Cyphre’a zlecenie odnalezienia zaginionego Johnny'ego Favorite'a - cieszącego się niegdyś popularnością piosenkarza. Próba rozwikłania zagadki pociąga za sobą kolejne makabryczne zbrodnie. Detektyw podążając śladem Favorite’a odkrywa jego fascynację czarną magią i voodoo, a każdy krok zbliża go do prawdziwego piekła…


27.10.2021 (środa godz. 18:00)
reż. James Wan


Ed  i Lorraine Warrenowie to znani na całym świecie badacze zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia zostają wezwani na pomoc przez rodzinę Perronów, sterroryzowaną przez demona, który nawiedza ich położony na farmie dom. Skonfrontowani z mroczną siłą Warrenowie stają przed najtrudniejszym zadaniem, z jakim dotąd przyszło im się zmierzyć.Wrzesień z Wieczorami Filmowymi z OFFicyną – Filmy ikoniczne
 
 
1.09.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Stanley Kubrick


Alexander „Alex” DeLarge jest młodym, inteligentnym chłopakiem, pochodzi z dobrego domu i kocha muzykę Beethovena. Jednocześnie jest przywódcą bandy, która lubuje się w napadach i gwałtach. Podczas jednej z takich akcji zostaje zdradzony i wystawiony przez „braci”, a cała przygoda kończy się dla niego w więzieniu. Kara: 14 lat. Po dwóch latach ma już dosyć, dlatego decyduje się wziąć udział w eksperymencie resocjalizacyjnym, którego głównym zadaniem ma być obrzydzenie mu przemocy.
 
8.09.2021 (środa godz. 18:00)
reż. John Boorman


Spływ kajakarski po rzece w Georgii przybiera mroczny obrót, kiedy miejscowi wieśniacy atakują grupę przyjaciół i zmuszają ich do wyboru między zabijaniem a śmiercią.
 
15.09.2021 (środa godz. 18:00)
reż. John Landis


Musical nieoczywisty - Bracia Blues chcą ratować bankrutujący dom dziecka prowadzony przez siostrę zakonną, która ich wychowywała. Muszą zdobyć 5 tysięcy dolarów. Postanawiają wskrzesić kapelę, w której śpiewali  i dać wielki koncert. Łatwo się mówi, trudniej wykonać. Mimo że tytułowych bohaterów nie omija pech, to wykonują zadanie powierzone im przez Boga.
 
22.09.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Oliver Stone


Film opowiada o Jimie Morrisonie, liderze grupy The Doors. Akcja obejmuje ostatni okres życia legendarnego artysty – od momentu założenia zespołu, po śmierć w wieku 27 lat. Reżyser, zafascynowany mitami współczesnej amerykańskiej kultury, przedstawia swojego bohatera nie tylko jako wybitnego muzyka, ale również osobę egocentryczną, niszczącą swoich najbliższych.
 
29.09.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Danny Boyle 


Mark Renton buntuje się przeciw beznadziejnej codzienności, która zalewa nas dzień za dniem. Wybiera prawo odmowy wyboru prawa do życia. Ma coś, co jest, według niego, lepsze – heroinę i to z niej składa się cały jego świat. 
 
Wieczory Filmowe z OFFicyną – Kino Australijskie

 
4.08.2021 (środa godz. 18:00)
reż. George Miller
 
Świat po wojnie nuklearnej. Australią rządzą brutalni członkowie gangów motocyklowych, którzy atakują każdego, kto stanie im na drodze. Max Rockatansky jest gotowym na wszystko gliniarzem, który w pojedynkę postanawia wymierzyć im sprawiedliwość...
 
11.08.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Geoffrey Wright
 
Grupa neonazistowskich skinheadów, której przewodzi charyzmatyczny Hando, próbuje oczyścić swoje rodzinne miasto Melbourne z wietnamskich emigrantów.
 
18.08.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Peter Weir
 
Dwóch młodych sprinterów z południowej Australii, Archy Hamilton i Frank Dunne, rywalizuje ze sobą na lokalnych zawodach lekkoatletycznych. Obaj na ochotnika wstępują do wojska i na początku 1915 roku zostają wysłani na bitwę. Wraz z zawiązującą się przyjaźnią dociera do nich prawda o naturze wojny.
 
25.08.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Phillip Noyce
 
Po śmierci synka Rae Ingram popada w depresję. Jej mąż John zabiera żonę w rejs ich luksusowym jachtem. Pewnego dnia na horyzoncie pojawia się łódź. Małżonkowie ratują z niej rozbitka, Hughie Warrinera. Tajemniczy przybysz opowiada, że jako jedyny ocalał z załogi , która padła ofiarą zatrucia pokarmowego. Nie wierząc w te opowieść, John wymyka się, by przeszukać łódź. Dokonuje makabrycznego odkrycia.

 

HARMONOGRAM PROJEKCJI:


Wieczory Filmowe z OFFicyną - "Wielcy Nieobecni: Sean Connery” 

7.07.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Terence Young


James Bond wpada na trop tajemniczego chińskiego naukowca, który prowadzi ściśle tajne laboratorium i planuje w nim przejęcie kontroli nad światem.
 
14.07.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Jean -Jacques Annaud


Rok 1327, franciszkanin William z Baskerville zostaje poproszony o wyjaśnienie okoliczności śmierci zakonnika w benedyktyńskim klasztorze.
 
21.07.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Brian De Palma


Stany Zjednoczone po wprowadzeniu prohibicji przeżywają problemy z narastającą przemocą oraz tworzeniem się zorganizowanych grup czerpiących zyski z nielegalnej sprzedaży alkoholu. Prym w tym procederze wiedzie chicagowski gangster - Al Capone. Wszelkie próby walki, aresztowania kończą się zawsze zwolnieniem Capone i jego ludzi. FBI postanawia stworzyć specjalny oddział do walki z mafią, na czele którego staje Eliot Ness.
 
28.07.2021 (środa) godz. 18:00
reż. John McTiernan


Najnowszy, radziecki, atomowy okręt podwodny pod dowództwem asa marynarki wojennej ZSRR, Marko Ramiusa, wychodzi w swój dziewiczy rejs. Nie umyka to uwadze służb wywiadowczych USA i Wielkiej Brytanii. Kiedy okręt obiera kurs na wody kontrolowane przez siły NATO, rozpoczyna się wyścig z czasem i gra nerwów.


HARMONOGRAM PROJEKCJI:
 

Wieczory Filmowe z OFFicyną - "Zdobywcy Oscarów” 


2.06.2021 (środa) godz. 18:00
reż. John Schlesinger


Jeden znajbardziej kontrowersyjnych filmów swoich czasów, wktórym skonfrontowane zostały dwie odsłony Ameryki –Ameryka legendy icodziennej realności. Historia Joe Bucka, któryporzuca pracę pomywacza iubrany wstrój kowboja opuszcza rodzinny Teksas znadzieją naznalezienie szczęścia wNowym Jorku.


9.06.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Barry Levinson


Młody przedsiębiorca z kłopotami finansowymi, Charlie Babbit dowiaduje się, że jego ojciec, z którym był skłócony i którego opuścił lata temu, nie żyje. W spadku po nim dziedziczy jedynie stary samochód i róże, a warty 3 mln dolarów dobytek, ojciec zapisał pewnemu pacjentowi domu opieki. Okazuje się, że dziedzicem fortuny jest jego autystyczny brat Raymond, o którego istnieniu nie miał pojęcia. Biznesmen postanawia odzyskać należną mu połowę spadku...


16.06.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Robert Zemeckis


Lata 60. i70. oglądane oczami prostego, dobrodusznego Forresta,którego los rzuca wsamo serce epokowych wydarzeń.


23.06.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Miloš Forman


Historia złodzieja, szulera i chuligana, który, by uniknąć więzienia, udaje niepoczytalność. Trafia do szpitala dla umysłowo chorych, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratched.


30.06.2021 (środa) godz. 18:00
reż. Alfonso Cuarón


Szczątki satelity uderzają w stację kosmiczną na orbicie ziemskiej niszcząc i zabijając niemalże wszystkich poza parą astronautów, którzy walczą o przetrwanie i powrót do domu.Od stycznia Stowarzyszenie OFFicyna kontynuuje Wieczory Filmowe z OFFicyną w sieci.  

NA CZYM TO POLEGA?

Co tydzień w środę o 18:00 na fanpage'u OFFicyny na Facebooku pojawi się streaming live Wieczorów Filmowych z OFFicyną, pod którym będzie można zostawiać komentarze. Natomiast parę dni wcześniej zostanie opublikowany w poście link z filmem, o którym będziemy rozmawiać w środę.

“Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające obrazy najciekawszych gwiazd młodego pokolenia. Projekcjom towarzyszą rozmowy o filmach, kinie, kulturze i świecie. Dyskusje prowadzą Małgorzata Frymus – reżyserka filmowa, dziennikarka i publicystka Radia Szczecin oraz dr Damian Romaniak – filmoznawca, literaturoznawca, krytyk filmowy i publicysta.
OFFicyna od początku istnienia jest realizuje cykle dyskusyjnych spotkań filmowych, wcześniej pod nazwami OFFilm, KinoOFF czy Musikino, a od 2016 roku jako “Wieczory Filmowe z OFFicyną”.
Zapraszamy!

Projekt Wieczory Filmowe z OFFIcyną dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

HARMONOGRAM PROJEKCJI
 

Wieczory Filmowe z OFFicyną w maju - “Kino Marczewskiego i suplement”

5.05.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski

Główny bohater 13 – letni Tomek Żukowski poddany jest presji skrajnych autorytetów. Z jednej strony fascynuje go wizja "nowego człowieka", wiernego socjalistycznej idei. Z drugiej zaś idea ta ulega weryfikacji pod naporem prawdy - przesiąkającej z Radia Wolna Europa i w skutek brutalności UB, do której dochodzi przy aresztowaniu ojca.
Matka wysyła chłopca na obóz harcerski, mając nadzieję, że w ten sposób pomoże mu w odnalezieniu się w komunistycznej rzeczywistości. Tam podziw chłopca wzbudza druhna przewodniczka, oddana idei komunizmu.

LINK DO FILMU -> DRESZCZE (1981) | Cały film | HD 1080p | Marek Kondrat w dramacie psychologicznym W. Marczewskiego


12.05.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski


Podczas kinowej projekcji filmu "Jutrzenka" postacie na ekranie ożywają i rozpoczynają dialog z publicznością. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistościąLINK DO FILMU -> UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ | cały film | Wojciech Marczewski | Dramat / Psychologiczny [1990, Polska]

 

19.05.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski

Paweł, główny bohater filmu wraca po trzydziestu latach do wydarzeń z dzieciństwa, kiedy był pod wielkim wpływem kolegi Dawida Weisera, mającego nadnaturalne zdolności. Nie potrafi zapomnieć ani zrozumieć wypadków, których był świadkiem jako dziecko, więc przeprowadza na własną rękę śledztwo. Jednak nie znajduje jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi. Próba dotarcia do prawdy, powoli staje się obsesją bohatera.

LINK DO FILMU -> WEISER | cały film PL | Wojciech Marczewski | Dramat / Psychologiczny [2000, film polski]
 

 

Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Komedia i Romans”

7.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Radosław Piwowarski

 
Sławny aktor Rafał Nawrot poznaje przypadkowo Julię, uczennicę szkoły muzycznej, która zaprasza go na spotkanie ze szkolnym kołem teatralnym. Znajomość ta fascynuje obie strony, przyjaźń przeradza się w miłość. Rozpoczyna się romans pięćdziesięcioletniego mężczyzny i nastolatki…


 
14.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Charles-Olivier Michaud

 
Delphine Lamarre, której życiowymi pasjami są muzyka i taniec. Dziewczyna przygotowuje się do castingu, który może otworzyć jej drzwi do kariery profesjonalnej tancerki. Misternie tkany plan wisi na włosku, kiedy partner Delphine doznaje kontuzji. Wtedy zjawia się przystojny i utalentowany tancerz, Marc, który również nie ma partnerki i marzy o wzięciu udziału w przesłuchaniu...


 
21.04.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Karel Steklý

 
Józef Szwejk wkracza na widownię wojny przez knajpę pana Paliveca, gdzie wdał się w dyskusję z agentem policji Bretschneiderem.
 
28.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Věra Chytilová

 
Żywiołowy "dokument komediowo-filozoficzny", jeden z symboli czechosłowackiej Nowej Fali. Dwie atrakcyjne, pełne seksapilu dziewczyny, które nie tylko nie chcą dorosnąć, ale jeszcze pragną być zdemoralizowane, naciągają starszych panów, a z młodszymi prowadzą dwuznaczną grę. Im bardziej się demoralizują, tym mniejszą uwagę otoczenia zwracają, a to właśnie na niej im najbardziej zależy.Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Klasyka Polskiego Kina”

3.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Marek Piwowski
 
Debiut fabularny Marka Piwowskiego. Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku.
 
 

10.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Andrzej Wajda
 
Film Andrzeja Wajdy z 1970 roku. Ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o śmierci i miłości, uważana za jeden z najważniejszych filmów w dorobku reżysera. ... Leśniczy Bolesław to człowiek zdrowy i silny, ale po śmierci żony całkiem pozbawiony chęci do życia.

 
17.03. 2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski
 
Polski film psychologiczny z 1979 na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem.
Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej w wielokulturowym miasteczku galicyjskim Turka, gdzie jako komendant punktu etapowego stacjonuje odesłany na tyły, nieuleczalnie chory młody ułan – porucznik armii austro-węgierskiej.

 
24.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Zanussi
 
Klasyk polskiego kina psychologicznego. Witold jest młodym pracownikiem biura wystaw zagranicznych, jest też synem zmarłego alpinisty który zginął w Himalajach. Wyjeżdża do Indii gdzie odkrywa różne ciemne interesy swego szefa i kolegów. Próbuje się temu przeciwstawić, bezskutecznie - wpada w konflikt z przełożonym i pozostałymi pracownikami. Jest szykanowany, wreszcie traci prace. Wcześniej umiera mu matka i zmuszony jest do zarabiania myciem okien w biurach i przy remontach kamienic. Interesuje sie matematyką i chodzi jako wolny słuchacz na wykłady. Podczas remontu jednej z kamienic przypadkowo oderwany kawałek gruzu trafia przechodzącą dziewczynkę. Tragiczny wypadek szokuje Witolda....
 

 
31.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Jacek Koprowicz
 
W Sopocie dochodzi do serii dziwnych i niebezpiecznych wypadków. Komisarz z aspirantem usiłują rozwiązać tajemnicę paranormalnych zjawisk. To pierwszy polski film całkowicie poświęcony tematyce okultystycznej. "Medium" powstało na fali wielkiego zainteresowania zjawiskami z dziedziny parapsychologii i istnieniem nadprzyrodzonych sił tajemnych, z którymi mogą obcować jedynie ludzie wybrani. Stanowi swoisty kolaż horroru, thrillera i kina sensacyjnego.

 

Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Zmysłowość w kinie”
 
3.02.21 (środa godz. 18:00) 
reż. Vadim Jean

 
Nieuleczalnie chora Sarah powraca do rodzinnego domu. Kobieta przed śmiercią chce zrealizować kilka marzeń. O pomoc prosi byłego ukochanego. Okazuje się, że młodzieńcze uczucia nie wygasły.
10.02.21 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Kieślowski
 
Młody chłopak zakochuje się w starszej od siebie sąsiadce. Po pewnym czasie zaczyna podglądać jej miłosne podboje z mężczyznami, których, w późniejszym okresie nie będzie mógł znieść. Któregoś dnia postanawia zapukać do jej drzwi...

 
17.02.21 (środa godz. 18:00)
reż.  Walerian Borowczyk

 
Kontrowersyjny film erotyczny na podstawie powieści, która stała się ponad 100 lat temu skandalem literackim epoki.24.02.21 (środa godz. 18:00) 
reż. Lewis Gilbert

 
Młoda kobieta, pracująca jako fryzjerka postanawia wrócić do szkoły, zdobyć lepsze wykształcenie, podnieść jakość swojego bezbarwnego życia. Spotyka na swojej drodze znanego i cenionego profesora, z którym prowadzi długie dyskusje, stopniowo uświadamiając sobie swoją wartość. Czy wyjdzie poza rolę kury domowej? Czy między nią a profesorem nawiąże się nić porozumienia?
-------------------------------------------------------------------------------------------

 
13.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Filip Bajon
 

Władysław Góralewicz, były mistrz świata zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim przekazuje operze swą imponującą kolekcję nagród. Udziela wywiadu i wspomina własne życie młodego, galicyjskiego wieśniaka.

 
20.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski

 

Jeden z ważniejszych debiutów w powojennym kinie polskim. Początek XX w. Mikołaj Srebrny mieszka wraz z ojcem, matką i nauczycielem w miejscowości Poręba Murowana. Kiedy chłopiec rozpoczyna naukę w gimnazjum, rodzice postanawiają umieścić go u krewnych. Mikołaj nie czuje się tu szczęśliwy. Wuj często urządza pijackie awantury, a w szkole nauczyciele znęcają się nad bezbronnymi uczniami. Po śmierci ojca chłopiec wraz z matką zamieszkuje u babci. Zaczyna trudny okres dojrzewania.


 
27.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski


Polski film grozy. Akcja dzieje się na Żmudzi, kiedy to Pastor Wittembach jedzie tam w celu prowadzenia badań naukowych. Trafia do pałacu hrabiego Michała Szemiota, w którym poznaje mroczne tajemnice rodziny.

 


(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)