„Grüsse aus Fukushima” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego

„Grüsse aus Fukushima” / „Fukushima moja miłość”
reż Doris Dörrie
Niemcy 2016, 104 min.
Kino Pionier 1907, 05.12.2016, godz. 18:00
 
Scenariusz: Doris Dörrie;  zdjęcia: Hanno Lentz;  produkcja: Olga Film, Monachium;  obsada: Rosalie Thomass, Kaori Momoi, Mosche Cohen, Nami Kamata.

 

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2016, Guadalajara 2016, Sydney 2016, Odessa 2016, SANFIC / Santiago 2016. 
 
Nagrody i wyróżnienia: Heiner Carow Award & CICAE Art Cinema Award, Berlinale 2016; Nagroda dla Najlepszej Aktorki, Odessa 2016.
 

 

Opis filmu: Marie, młoda Niemka przyjeżdża do Japonii po traumatycznych przejściach związanych z zerwanym ślubem. Pracuje jako wolontariuszka dla organizacji Clown4Help, która w opustoszałej po trzęsieniu ziemi i wybuchu elektrowni atomowej Fukushimie, stara się, poprzez różnego rodzaju zajęcia terapeutyczne, pomagać nielicznym, pozostałym tam mieszkańcom. Dziewczyna nie bardzo widzi sens w tej działalności i przyznaje, że przyjechała tu, aby pomóc przede wszystkim sobie. Sądziła, że zetknięcie z ludźmi dotkniętymi większym nieszczęściem niż ona, pomoże jej zapomnieć o własnych problemach. Kiedy decyduje się na powrót jedna z kobiet prosi ją o pomoc w zawiezieniu do zamkniętej i zagrożonej promieniowaniem „strefy zero”. Satomi, ostatnia gejsza z Fukushimy, postanawia wbrew wszystkiemu odbudować swój dom i rozpocząć w nim normalne życie. Dziewczyna najpierw próbuje przekonać ją do odstąpienia od tego zamiaru, a później postanawia zostać i pomóc jej w pracach porządkowych. Obie kobiety, choć z trudem, nawiązują przyjacielską relację, a Marie poznaje nie tylko dramatyczną historię Satomi, ale też surowe obyczaje swojej gospodyni. „Fukushima, moja miłość”, to trzeci, po „Oświeceniu gwarantowanym” i „Hanami”, japoński film Doris Dörrie. Czarno-białe zdjęcia, za pomocą których reżyserka opowiada swoją historię, dokumentują też jej niezwykłe kulisy. Ujęcia z dotkniętej ogromną tragedią i wracającej bardzo powoli do życia Fukushimy oraz wpleciony do filmu materiał archiwalny sugestywnie oddają atmosferę po katastrofie, jaka zdarzyła się tu w 2011 roku.

 

Doris Dörrie urodziła się w 1955 r. w Hanowerze. Studiowała aktorstwo i film w Stockton (Kalifornia) oraz filozofię i psychologię w Nowym Jorku. Od 1975 do 1978 kontynuowała studia w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Monachium, gdzie następnie podjęła pracę jako wykładowca. Sukces i sławę przyniósł jej film „Mężczyźni” z roku 1985. W Polsce znana jest z takich filmów jak „Fryzjerka”, „Hanami – kwiat wiśni” czy „Nadzy”. Zajmuje się nie tylko reżyserią i produkcją filmową, ale także inscenizacją oper, które zrealizowała na scenach Berlina, Monachium i Salzburga.

 

Bilety: 18 zł normalny / 15 zł ulgowy
Karnet (7 wejść): 84 zł
Bilety do nabycia w: Kino Pionier 1907, al. Wojska Polskiego 2 lub online tu.
 
 
Pokazy w Szczecinie dofinansowano ze środków: Gminy Miasto Szczecin oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
Organizatorzy: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe Institut, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, German Films, Stowarzyszenie OFFicyna, Kino Pionier 1907.
 

 

dodane:: 2016-11-25