Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną - Tydzień Filmu Niemieckiego
Szczeciński grudzień rozpoczynamy mocnym repertuarem najnowszych niemieckich filmów, o których będzie głośno w najbliższych miesiącach. W ramach Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną zaprezentujemy sześć pełnometrażowych produkcji fabularnych i dokumentalnych, które trafiły na tegoroczne Berlinale. Poznajcie min. niełatwą sztukę reżyserii i oblicze castingów, historię niesamowitej podróży Gwen i Patrika dookoła świata oraz dowiedzcie się jak z lokalnej perspektywy wyglądało zjednoczenie Niemiec. Szczecińskie projekcje przy współpracy z Goethe-Institut odbędą się w dniach 4-8 grudnia w sali kinowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90. Wydarzeniu będzie towarzyszyć zbiorowa wystawa fotograficzna pod kuratelą Bartosza Wójcika. Na „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” obowiązują bilety dostępne na bilety.fm oraz przy sali kinowej, 15 minut przed rozpoczęciem seansu.
W programie:
Piątek 7 grudnia, godz. 20:00
„Milcząca rewolucja”
reż. Lars Kraume, 111 min., Niemcy, 2018 r.
Dwaj przyjaciele z małego NRD-owskiego miasteczka Eisenhüttenstadt, które w 1956 roku, kiedy rozgrywa się akcja filmu, nosiło nazwę Stalinstadt, wyjeżdżają czasami do kina w Berlinie Zachodnim. Przed jednym z seansów oglądają kronikę filmową, rodzaj kinowych wiadomości, gdzie pojawiają się informacje o ofiarach powstania węgierskiego, jakie wybuchło w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi. Na ekranie widać ofiary sowieckiej interwencji, podana też zostaje informacja o śmierci Ferenca Puskasa, znanego piłkarza, ówczesnego idola fanów futbolu.
Poruszeni młodzi chłopcy opowiadają całą historię następnego dnia w klasie i proponują uczcić poległych Węgrów minutą ciszy. Budzi to kontrowersję wśród niektórych uczniów, nie chcą wierzyć słowom Thea i Kurta, bo przekaz miejscowych mediów jest zupełnie inny. Kiedy wreszcie Eric, który nie chciał brać udziału w tym milczącym proteście, zdradza jego przyczynę, jasnym staje się, że niewinna minuta ciszy będzie miała dla młodych, stojących tuż przed maturą, ludzi brzemienne w skutkach konsekwencje.
Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce Dietricha Garstki, ówczesnego dyrektora szkoły, w której miały one miejsce.
Bilety dostępne przy sali kinowej 15 minut przed projekcją oraz na bilety.fm
Wstęp ulgowy 10 PLN, normalny 15 PLN
Projekcjom będzie towarzyszyć wystawa zbiorowa prac fotograficznych pod kuratelą Bartosza Wójcika - „Niemcy w obiektywie”.
Wszystkie projekcje odbędą się w kinie Szczecińskiego Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie, od 4 do 8 grudnia. Bilety w cenie 10 zł ulgowy i 15 zł normalny, do nabycia na portalu bilety.fm oraz przy sali kinowej, 15 minut przed rozpoczęciem seansu.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.
Organizatorzy ogólnopolscy TFN: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe-Institut, German Films.
Organizatorzy pokazów w Szczecinie: Szczeciński Inkubator Kultury, Stowarzyszenie OFFicyna.