16.05.18 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Majowe środy z kinem europejskim w Szczecinie

Kolejna odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną poświęcona będzie laureatom i intrygującym produkcjom prezentowanym podczas zeszłorocznej edycji Szczecin European Film Festival. Selekcja najnowszego europejskiego dokumentu, zaskakujące animacje i teledyski, a wszystko to w środę 9, 16 i 23 maja w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego o godzinie 18:00. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych produkcji, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

Środa 16 maja, godz. 18:00

Pogranicza rzeczywistości„Zamejen”
reż. Leo Černic,  20 min., dokument, SI 2016r.

,,Ja jestem na pograniczu, ty jesteś na pograniczu, wszyscy jesteśmy na pograniczu. Brzmi to jak piosenka dla dzieci, ale nią nie jest. Ciao, jestem Leo, miło mi cię poznać!” Ten niezwykle interesujący i pomysłowy słoweński dokument w reżyserii Leo Černica opowiada o przekraczaniu ograniczających i zniewalających nas granic i barier.  


„Thea”
reż. Halvor Nitteberg, 14 min., dokument, NO 2016 r.

Thea ma 12 lat. Lubi grać w piłkę nożną i przebywać ze swoimi przyjaciółmi. Dlaczego marzy o tym, by zostać pilotem helikoptera ratunkowego? Dziewczynka cierpi na poważny rodzaj epilepsji, jednak w filmie dzieli się swoimi przemyśleniami na temat rzeczy, które sprawiają jej przyjemność. Obserwujemy Theę i jej rodziców podczas długiego pobytu w szpitalu pewnej zimy, po którym następuje powrót do domu. W szpitalnej szkole, podczas zajęć z rzeźbienia w drewnie, mała bohaterka przygotowuje prezent dla kogoś, kto jest jej bardzo bliski.


„Melleņu gari”
reż. Astra Zoldnere, 13 min., dokument, LV 2016 r.

Poetycki dokument o romskiej rodzinie, która spędza lato w łotewskich lasach, zbierając jagody w celach zarobkowych. Niesamowite opowieści o duchach snute podczas zbioru owoców stają się dla bohaterów pretekstem do refleksji nad swoją tożsamością jako grupy, a także swoim miejscu w niej. Bohaterowie zadają sobie egzystencjalne pytania, jak pogodzić przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością. Ten niezwykły metafizyczny dokument pokazuje również ich wewnętrzną walkę o własną tożsamość, jej metaforą staje się podróż poprzez noc i dzień oraz dzień i noc.


„Protokolle”
reż. Jan Soldat, 20 min., dokument, DE 2017 r.

Każdy człowiek ma jakieś marzenia. Co się jednak dzieje, gdy pragnienia te w sposób radykalny przekraczają tabu narzucone przez społeczeństwo i kulturę? Budzący grozę psychologiczny dokument Jana Soldata przedstawia trzech mężczyzn, których ukryte marzenia u niejednego widza wywołają obrzydzenie i szok. Bohaterowie chcą być zamordowani, poćwiartowani i zjedzeni. Wnikliwi odbiorcy mogą się doszukać podczas seansu nawiązań do znanych filmów o tematyce kanibalistycznej („Nadzy i rozszarpani”, „Milczenie owiec”, „Kanibal z Rotenburga”).


„PASSENGER”
reż. Jamie Naqvi, 5 min., dokument, USA 2016 r.

Film krótkometrażowy stworzony za pomocą telefonu komórkowego, w niecodzienny sposób pokazujący obraz i światło.


„stranding”
reż. Nina Schipoff, 5 min., dokument, CH 2016 r.

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w Grecji i dryfujesz po Morzu Jońskim. Pozostawiony na pastwę losu kapryśnemu morzu, unosisz się w kierunku brzegu niezamieszkałej wyspy Zeus. Film Niny Schipoff odznacza się przepięknym, realistycznym kadrowaniem morskich głębin, dzięki którym widz może poczuć się tak, jakby sam był wewnątrz oceanu. ,,stranding” posiada też głęboką i pozbawioną słów refleksję na temat dwóch światów – wody i lądu. W jaki sposób można wyznaczyć ich granicę?


Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat prezentowanych filmów.

Projekcja odbędzie się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w środę 16 o godzinie 18:00. Wstęp wolny.Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

dodane:: 2018-05-11