05.09.17 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Z Kamerą przez Bałtyk

Zapraszamy na wrześniowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną”, podczas których zaprezentujemy wyróżniające się podejmowaną tematyką i wielokrotnie nagradzane produkcje twórców z Łotwy, Szwecji, Estonii, Litwy i Danii.

Region Morza Bałtyckiego jest nie tylko zróżnicowany kulturowo, ale również bogaty w nietuzinkowe zjawiska filmowe, które we wrześniu przybliżymy w postaci projekcji filmów oraz rozmów na ich temat. Jak poradzi sobie z dramatem życiowym młoda Raya i jej rodzeństwo z Łotwy, a jak Jennifer ze Szwecji? Jak brzmią dźwięki litewskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, a co będziemy jeść w przyszłości? Przyjdź i przekonaj się sam. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę oraz Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin.

Pokazy odbywać się będą w każdy wtorek o godzinie 19:00 w siedzibie Stowarzyszenie Kamera w Szczecinie. W programie filmy nagradzane m.in. na  Berlinale, Palm Springs International Film Festival oraz przez Szwedzki Instytut Filmowy. Wypłyń na morze europejskiego kina z OFFicyną!

Wstęp wolny.

Wtorek 5 września, godz. 19:00

 

 

„Es esmu šeit / „Marzenia

reż. Renārs Vimba, 106 min., dramat, Łotwa, 2016 r.

Emocjonalnie głęboki dramat przedstawiający losy rodzeństwa zmuszonego przez życie do drastycznych działań, po tym jak umiera ich jedyna opiekunka. Nastoletnia Raya musi ukryć śmierć babci i tak zorganizować życie rodzeństwa by nikt nie zauważył braku dorosłych, a tym samym ochronić ich przed domem dziecka. Raya zmaga się z wymuszoną przedwczesną dojrzałością i próbuje odnaleźć swą matkę. Czy ocali rodzeństwo i odbuduje rodzinne więzy zerwane przez emigrację za pracą?

 

Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, laureat Palm Springs International Film Festival i Seattle International Film Festival, nagrodzony przez Latvian National Film Festival.

Dyskusję towarzyszącą projekcji filmu przeprowadzi dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Projekcja odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, al. Papieża Jana Pawła II 17 (wejście od ulicy Mazurskiej), we wtorek  5 września o godzinie 19:00. Wstęp wolny. 

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Patronat medialny: TVP3 Szczecin

Partner: Stowarzyszenie Kamera

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna. 

dodane:: 2017-08-24