30.05.17 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Droga do wielkości – Krzysztof Kieślowski

 

Wtorek 30 maja, godz. 17:00


 

„Z punktu widzenia nocnego portiera" reż. Krzysztof Kieślowski
dokument, rok 1977
 
Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Zakładowy wartownik z tego filmu to służbista, miłośnik kontrolowania i zwolennik publicznych egzekucji. Reżyser podczas realizacji posługiwał się obserwacją, inscenizacją i prowokacją.
 
 
 
„Koncert życzeń" reż. Krzysztof Kieślowski
fabuła, rok 1967
 
Grupy podchmielonych chłopaków zbiera się do odjazdu, podobnie jak biwakująca para, Ewa i Andrzej. Między nimi – niby dwoma światami – krąży, niczym wojerysta, milczący, nieco wyobcowany z grupy chłopak. W etiudzie widać inspiracje Kieślowskiego francuskim kinem Nowej Fali, a zwłaszcza filmami Godarda czy Truffaut. 
 
 
 
„Tramwaj" reż. Krzysztof Kieślowski
fabuła, rok 1966
 
Prosta opowieść o chłopaku i dziewczynie, którzy spotykają się w tramwaju nocnym i nawiązują grę spojrzeń, to uniwersalna historia, która mogłaby przydarzyć – a często się przydarza – każdemu. Kamera, w zbliżeniach i detalach, rejestruje ich wymianę spojrzeń, grę przyciągania i odpychania. Minimalizm środków daje w efekcie maksymalny efekt, jakim jest koda filmu. 
 
 
 
„Urząd" reż. Krzysztof Kieślowski
dokument, rok 1966
 
Urząd jest dowcipną satyrą na zbiurokratyzowany świat wydziału rent Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kieślowski subtelnie pokazuje absurdy państwowej instytucji, w teorii służącej obywatelowi, w praktyce utrudniającej mu życie. Nieco ponad pięciominutowy film zbudowany został na kontrastach, którym odpowiada płynna praca kamery.
 

 

Dyskusję na temat „fundamentów” polskiego kina poprowadzi Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

 

Projekcja odbędzie się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie we wtorek  30 maja o godzinie 17:00.

WSTĘP WOLNY


Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerzy: Uniwersytet Szczeciński, Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Studio Munka; Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych; Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

dodane:: 2017-05-24