Stary cyfrowy Szczecin

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. niemal każdy szanujżcy się, średniej wielkości zakład pracy w Polsce, miał własną ekipę filmową. Jej głównym zadaniem bylo obserwowanie życia zakładu, filmowanie spotkań, narad i wszelkiego rodzaju wizyt. Taki filmowiec stał się bohaterem "Amatora" - słynnego filmu Krzysztofa Kieślowskiego ze świetną rolą Jerzego Stuhra.

Stary cyfrowy Szczecin - projekt Stowarzyszenia OFFicyna, stara się dotrzeć do takich zapomnianych "przyzakładowych ośrodków telewizyjnych". Pudła z zapisaną rzeczywistoscią na taśmie 8 lub 16 mm czekają na odkrycie. Niestety często są to bardzo zniszczone materiały, które tylko skomplikowana digitalizacja pozwoli uratować. Dotychczas udało się już uratować kilka godzin takich filmów. #1 Wiskord - socjalizm w obiektywie to historia zycia zakladowego i przyzakladowego Zakladów Chemicznych WISKORD. #2 powrócilismy do tamtej historii. W #3 udalo nam sie zdigitalizowac filmy z "Klubu Filmowego "CUMA", który istnial przy Polskiej Zegludze Morskiej. W czesci #4 wrócilismy do WISKORDU, ale z inna historia zakladu. Tam udalo nam sie odnalezc sfilmowane obchody 25-lecia zakladu. Czas na czesc #5. Kolejne tasmy CUMY sie bardzo inspirujace. Na jednaj z rolek zarejestrowano uroczystosci 1 maja z 1971 roku. A to nie byl zwykly pochód. Tam zjawili sie protestujacy Stoczniowcy. Pamietamy w Grudniu'70 i Styczniu "71 odbyly sie ich slynne protesty, po których Wladyslawa Gomólka przestal sprawowac wladze. To byl zupelnie inny 1 maja. Jednak chyba najwieksza rewelacja #5 Starego Cyfrowego Szczecina bedzie kolorowe miasta z konca lat 60-tych. Skad wiemy, ze to koniec tej dekady... to juz beda musieli panstwo dowiedziec sie przychodzac na pokaz. A ten 24 listopada 2014 roku w Szczecinskim Inkubatorze Kultury w dawnym Kinie Palacowym o 18-tej. Pierwsze z nich, pochodza z lat konca lat 60-tych XX w., z przyzakladowego Klubu Filmowego Wiskord. Udalo sie odrestaurowac juz kilka godzin  kronik z zycia zakladu, m.in. opowiesc o budowie amfiteatru, czynach partyjnych i wizycie ministra.

Projekt Stary cyfrowy Szczecin prowadzony i realizowany jest przez Malgorzate Frymus -- dziennikarke Polskiego Radia Szczecin, absolwentke lódzkiej filmówki, od lat zwiazana ze Stowarzyszeniem OFFicyna. Scisle wspólpracuje z nia MUFI -- kampania muzyczno-filmowa i Bartosz Piekarczyk, dzieki którym filmy zostaly oczyszczone i zdigitalizowane.
 
Pokaz premierowy:
24.11.2014 - kino Szczecinskiego Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90
 
 
Projekt wspólfinansowany przez Minsterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
dodane:: 2014-11-24