Spotkanie z Filipinkami - 14.11 - Kino Helios (CHR Kupiec)

14 listopada o godzinie 18.00 w szczecińskim Kinie Helios, odbędzie się wyjątkowe spotkanie z członkiniami zespołu Filipinki oraz autorem monografii "Filipinki – to my!" – Marcinem Szczygielskim.

Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja komedii muzycznej z 1966 r. pt. „Marynarka to męska przygoda” Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz i Zbigniewa Raplewskiego, z udziałem m.in. Filipinek, Anny German i Piotra Szczepanika.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Raczek – jeden z najbardziej rozpoznawalnych krytyków i dziennikarzy filmowych w Polsce.
Na spotkanie zapraszają: Filipinki, Instytut Wydawniczy Latarnik, Agora SA i Oficyna Wydawnicza AS, Stowarzyszenie OFFicyna i sieć kin Helios.

Na projekcję filmu „Marynarka to męska przygoda” zaprasza Stowarzyszenie OFFicyna. Pokaz filmu dofinansowano ze środków Gminy Miasto Szczecin.

W maju tego roku minęło 50 lat od dnia, gdy Zespół Wokalny Technikum Handlowego w Szczecinie, za zgodą i przy poparciu dwutygodnika "Filipinka", przybrał miano na cześć tego czasopisma. Filipinki były pierwszym girlsbandem, a także pierwszym zespołem młodzieżowym, który w naszym kraju zdobył popularność nie tylko wśród swoich rówieśników, ale również wśród pośród innych pokoleń.

Przez piętnaście lat istnienia grupa zagrała około 4 tys. koncertów w Polsce, NRD, Szwecji, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Bułgarii. Filipinki sprzedały ponad milion winyli w naszym kraju i drugie tyle poza jego granicami, ustanawiając przy okazji nigdy niepobity w Polsce rekord sprzedaży jednego tytułu płyty (353 tys. egzemplarzy) o czym na swoich łamach informował w 1974 r. amerykański tygodnik muzyczny "Billboard". Zrewolucjonizowały tym samym polski rynek fonograficzny, udowadniając, że muzyka młodych w XX w. nie jest marginesem rozrywki, ale jednym z jej filarów. Sukces ten uświadomiły naszym firmom płytowym, że inwestowanie w taką muzykę po prostu się opłaca. Powodzenie Filipinek umożliwiło drogę do kariery setkom następnych zespołów młodzieżowych, a następnie otworzyło im drogę na Zachód, bo to właśnie Filipinki w 1965 r. jako pierwsze przedstawicielki młodego pokolenia polskich artystów po II wojnie światowej wyjechały z koncertami do USA i Kanady. Wystąpiły w czterdziestu amerykańskich miastach, wydały w USA dwie płyty długogrające i wprowadziły na listy przebojów swoją piosenkę "Spacer po porcie".

Podczas spotkania w kinie Helios widzowie będą mieli szansę by porozmawiać z Filipinkami i obejrzeć zestaw unikatowych archiwalnych materiałów filmowych z całego okresu istnienia zespołu. Gospodarzem wieczoru będzie Tomasz Raczek, a spotkanie zakończy projekcją komedii muzycznej Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz i Zbigniewa Raplewskiego pt. "Marynarka to męska przygoda", w której Filipinki wystąpiły w 1966 r. razem z Anną German i Piotrem Szczepanikiem.

dodane:: 2013-11-14