Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną - EPIZOD DANIA

 
Stowarzyszenie OFFicyna i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na wakacyjny cykl projekcji filmowych prezentujących premierowe i nagradzane produkcje z Danii, Szwecji i Niemiec. Dokumenty, fabuły, political fiction, animacje, spotkania z reżyserami, a wszystko to na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w lipcowe i sierpniowe wieczory. Prezentowane filmy tworzą oryginalny przekrój gatunkowy i kulturowy kinematografii wybranych krajów z regionu Morza Bałtyckiego. "Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną" będą jedyną okazją do obejrzenia większości produkcji na dużym ekranie w Szczecinie.
 
 
EPIZOD - DANIA
 
Prezentowane w lipcu filmy to świeże i jednocześnie głośne tytuły, laureaci takich nagród jak przyznawana przez Duńską Akademię Filmową Robert Award (odpowiednik amerykańskiego Oscara) czy główna duńska nagroda filmowa Bodil Award, przyznawana przez Duńskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych.
 
 
7 lipca, godzina 22:00 
 
 
"Min far forfra" / "Front view of my father", reż. Nicoline Skotte Jacobsen, DK 2015
 
 
Autorka filmu, Nicoline, spotyka się ze swoim ojcem po latach rozłąki. Miejscem spotkania jest studio, gdzie kamera ma rejestrować próbę ich pojednania. Dokument w innowacyjny i edukacyjny sposób traktuje o duńskiej kulturze rozwodowej.
 
2015: nominacja do nagrody Robert Award (przyznawanej przez Duńską Akademię Filmową) dla krótkometrażowego filmu dokumentalnego.
 
 
"Klumpfisken" / "The Sun Fish", reż. Søren Balle, DK 2014
 
 
Rybak Kesse zmaga się z coraz cięższymi warunkami pracy. W świetle globalnego kryzysu oraz nowych praw rozpaczliwie szuka metod, które pozwolą mu przetrwać. W końcu poznaje Gerd – kobietę, która zdaje się być jego przeciwieństwem.
 
2015: nagroda Bodil dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz dla najlepszego aktora; nagroda Robert Award dla najlepszego scenariusza adaptowanego.
2014: nominacja do nagrody Dragon Award dla najlepszego filmu nordyckiego podczas Göteborg Film Festival.
 
 
12 lipca, godzina 22:00 
 
 
"Åbne øjne" / "Open Eyes", reż. Olivia Chamby-Rus, DK 2015
 
 
Młoda, niewidoma kobieta zabiera nas w podróż po swoim świecie; można w nim odnaleźć tęsknotę za miłością, ale również wiele światła.
 
2015: nominacja do nagrody Robert Award dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.
 
 
"UIP27", reż. Joachim Hamou, DK/SE/FR 2016
 
 
Film jest spekulacją na temat przyszłości konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną, a jego akcja toczy się w roku 2027. ONZ staje się nową siłą okupacyjną, w związku z czym konfliktem zarządza międzynarodowy sąd. Fabularyzowany dokument pozwala na ukazanie wielu aspektów tej rzeczywistej sytuacji.
 
2015: nominacja do nagrody New Vision Award podczas CPH:DOX.
 
Gościem specjalnym projekcji będzie reżyser Joachim Hamou.
 
 
 
Na wszystkie projekcje wstęp wolny.
 
Kliknij - link do wydarzenia na Facebooku ;)
 
 
Kuratorem projektu Epizodu - Dania jest Sven Eggers.
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin
 
Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
 
 
Dofinansowano ze środków Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu: 25x25 'Kontakt festiwali filmowych'.
 
 
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna
 
 
 
Współorganizator projektu: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 
 
 
Partnerzy projektu: FILMKUNSTFEST M-VDen Danske Filmskole
 
          
 
dodane:: 2016-06-30