Wieczory filmowe z OFFicyną'20

 

„Grudzień z Wieczorami Filmowymi z OFFicyną w formie ONLINE”

W grudniu Stowarzyszenie OFFicyna kontynuuje Wieczory Filmowe z OFFicyną w sieci.  Miesiąc ten upłynie Nam pod hasłem „Zadumany Grudzień”, gdyż czeka Nas kino, które na pewno skłoni niejednego widza do bujania w obłokach i pogrąży go w zadumie. Filmy te na pewno pozwolą oderwać Nasze myśli od pośpiechu dnia codziennego.

NA CZYM TO POLEGA?

Co tydzień w środę o 18:00 na fanpage'u OFFicyny na Facebooku pojawi się streaming live Wieczorów Filmowych z OFFicyną, pod którym będzie można zostawiać komentarze. Natomiast parę dni wcześniej zostanie opublikowany w poście link z filmem, o którym będziemy rozmawiać w środę.

“Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające obrazy najciekawszych gwiazd młodego pokolenia. Projekcjom towarzyszą rozmowy o filmach, kinie, kulturze i świecie. Dyskusje prowadzą Małgorzata Frymus – reżyserka filmowa, dziennikarka i publicystka Radia Szczecin oraz dr Damian Romaniak – filmoznawca, literaturoznawca, krytyk filmowy i publicysta.
OFFicyna od początku istnienia jest realizuje cykle dyskusyjnych spotkań filmowych, wcześniej pod nazwami OFFilm, KinoOFF czy Musikino, a od 2016 roku jako “Wieczory Filmowe z OFFicyną”.
Zapraszamy!

Projekt Wieczory Filmowe z OFFIcyną dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna


HARMONOGRAM PROJEKCJI

 

16.12.2020 (środa godz. 18:00)
reż. Harvey Wang

Lenny Sugarman (Dominic Chianese) i Ruben Liebner (Dick Latessa) to najlepsi przyjaciele, którzy znają się jak łyse konie. Jako nowojorczycy po siedemdziesiątce ledwo rozpoznają już Manhattan z czasów swojej młodości. Miasto, które niegdyś uwielbiali, dziś stało się ojczyzną bogaczy, a odwiedzane niegdyś miejsca powoli ustępują nowemu porządkowi, za którym staruszkowie nie potrafią nadążyć

 

9.12.2020 (środa godz.18:00)
reż. Waldemar Krzystek

12 grudnia 1981 r. odpływa ze Świnoujścia do Hamburga prom „Wilanów”. Większość pasażerów opuszcza kraj na stałe. Na pokładzie jest też nauczyciel Marek Ziarno, który wyrusza z poufną misją zleconą mu przez Solidarność. Śledzi go oficer SB. W Polsce zostaje wprowadzony stan wojenny. Kapitan ma utrzymać wiadomość w tajemnicy i wrócić do macierzystego portu. Informacja dociera jednak do podróżnych. Wybucha panika.

 

2.12.2020 (środa godz. 18:00)
reż. Gabriel Axel

Siostry otarły się w młodości o szansę poznania miłości i wielkiego świata, ale obie odrzuciły ją w imię ojcowskich nauk. Nawet po śmierci ojca wciąż żyją pod jego wpływem. Pewnego dnia ich służącą zostaje Babette (Stephane Audran). Za wygraną w loterii postanawia urządzić swoim chlebodawczyniom wykwintną kolację, która kompletnie odmienia ich życie. Obserwujemy przejście od ascetycznej religijności bohaterów ku afirmującej życie rozkoszy.

WFzO Zadumany Grudzień 2 12 20 DYSKUSJA ONLINE


-------------------------------------------------------------------------------------------


Środa 25.11.2020
reż. Magdalena Łazarkiewicz


Film Magdaleny Łazarkiewicz nie jest klasyczną biografią zmarłego w 2008 roku reżysera Piotra Łazarkiewicza, ale mozaiką wspomnień rodziny i przyjaciół, archiwalnych wypowiedzi artysty, fragmentów jego filmów i spektakli, które tworzą opowieść o pasjonacie kina i dobrym, mądrym człowieku


WFzO Dyskusja po filmie 25 11 20Środa 18.11.2020
reż. Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter, Piotr Stasik, 55min.


Filmowy portret Andrzeja Wajdy, podglądanego przez uczniów jego Szkoły podczas kręcenia filmu „Katyń”


WFzO Filmowa twórczość tych, którzy odeszli 18 11 20Środa 4.11.2020 
reż. Krzysztof Wierzbicki, 55min.


Pełen błyskotliwych refleksji i anegdot portret jednego z najsłynniejszych polskich reżyserów nakreślony przez jego współpracowników i przyjaciół. Oprócz Kieślowskiego-artysty poznajemy także bliżej Kieślowskiego-człowieka: łagodnego, inteligentnego i – na szczęście – upartego

 


-------------------------------------------------------------------------------------------
 

Środa 28.10.2020 godz.18:00
reż. George A. Romero, 96 min.

 
Amerykańska rakieta, wystrzelona w kierunku planety Wenus, z nieznanych przyczyn eksploduje. Powstała w trakcie wybuchu radiacja wskrzesza umarłych. Dla Barbary i Johnnego miała być to spokojna wycieczka w rodzinne strony. Barbara i Johnny nie wiedzieli jednak, że w chwili, gdy zdecydowali się odwiedzić grób rodziców Amerykę lat 60. opanowały zombie. Aby przeżyć kolejny dzień musiały znaleźć świeże, ludzkie mięso. Dla Johnny’ego, powalonego na ziemię przez pierwszego żywego trupa wycieczka skończyła się równie szybko jak się zaczęła. Barbara znalazła schronienie w opuszczonym domu, do którego wkrótce dotarli przypadkowi ludzie szukając bezpiecznego miejsca.
 
 
Środa  21.10.2020 godz. 18:00
reż. Tony Scott, 97 min.

 
Para wampirów – Miriam i John próbuje rozwikłać zagadkę nieśmiertelności.
Wampirzyca od wieków odżywia się krwią swoich kochanków. Dzięki temu zachowała wieczną młodość, gdy zaatakowani przez nią mężczyźni bardzo szybko się starzeją i w krótkim czasu umierają. Kiedy John, jej kochanek, zaczyna się gwałtownie starzeć, udaje się po pomoc do dr Sary Roberts, która pracuje nad eliksirem młodości.
 
 
Środa 14.10.2020 godz. 18:00
reż. Kenneth Branagh, 123 min.

Jest rok 1794. Załoga żeglującego u wybrzeży Arktyki statku bierze na swój pokład tajemniczego rozbitka. Victor Frankenstein, bo to o niego chodzi, ucieka przed monstrum. Załoga zabiera go na pokład i umieszcza w swojej kajucie. Frankenstein wie, że jego koniec już się zbliża, więc decyduje się na opowieść o swoim życiu. W kapitanie Waltonie widzi tę samą pasję, którą miał kilka lat wcześniej, tworząc swoje "dzieło". Opowieścią, chce odradzić Waltonowi szaleńczą drogę ku zdobyciu Bieguna.  
 
 
Środa  7.10.2020 godz.18:00
reż. Francis Ford Coppola, 128 min.

Rumuński Książę, Vlad Dracula, wyrusza na wyprawę wojenną w obronie wiary chrześcijańskiej. Jego narzeczona, Elisabeta, otrzymuje fałszywy list donoszący o śmierci Draculi, na wieść o czym rzuca się do rzeki. Dowiedziawszy się o utracie ukochanej, książę przeklina Boga i przysięga zemstę. Zostaje zamieniony w pozbawioną duszy bestię, która by żyć, musi pić ludzką krew. Dracula po 300 latach znajduje zdjęcie swojej narzeczonej i wyrusza do Londynu, aby ją odnaleźć.
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------

Środa, 02.09.2020 godz. 18:00
reż. Krzysztof Kieślowski, 98 min.

 
We Francji i w Polsce żyją dwie identyczne dziewczyny, Véronique i Weronika. Obie urodziły się w tym samym dniu. Nie wiedzą o swoim istnieniu.  Niestety Weronika podczas występu z chórem niespodziewanie umiera na scenie na atak serca. Jej francuska imienniczka zaczyna odczuwać stratę bardzo bliskiej osoby.
 

Środa,  09.09.2020 godz. 18:00
reż. Krzysztof Kieślowski, 100 min.

Julie traci w wypadku samochodowym męża, Patrica, wybitnego kompozytora oraz córeczkę Annę. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego tego, czego miała niegdyś pod dostatkiem.  Kobieta chce zacząć życie od nowa, tym razem w nic nie angażując się naprawdę, ale takie postępowanie nie przynosi jej ukojenia.
 
 
Środa, 16.09.2020 godz. 18:00
reż. Krzysztof Kieślowski, 91 min.

 
Małżeństwo – On Polak Karol, ona – Francuzka Dominique.  Mieszkają razem we Francji. Niestety pewnego dnia życie w obcym kraju, obcej kulturze zaczyna się stawać dla Karola coraz bardziej uciążliwe.
Ciągły stres powoduje, że nie może on w pełni zadowolić żony w ich intymnym pożyciu, przez co Dominique od niego odchodzi. Pozostawiony na ulicy z jedną walizką, Karol usiłuje zarobić na bilet powrotny do Polski grając w metrze na grzebieniu. Poznaje tam innego Polaka Mikołaja, zdesperowanego intelektualistę, który postanawia mu pomóc i w walizce przemyca go samolotem do kraju. Tam Karol szuka sposobu do zmuszenia przyjazdu Dominique do Polski.
 
 
Środa,  23.09.2020 godz. 18:00
reż. Krzysztof Kieślowski, 100 min.
 
Młodziutka modelka Valentine Dussaut. Pewnego wieczoru potrąciła samochodem psa błąkającego się po ulicy. Wystraszona i zdenerwowana odwozi zwierzę pod adres przyczepiony do obroży. Właścicielem okazuje się emerytowany sędzia, który jednak nie jest zainteresowany losem zwierzaka. Przy kolejnej wizycie dziewczyna odkrywa, że sędzia zajmuje się podsłuchiwaniem swych sąsiadów. Początkowo jest oburzona, ale kiedy w końcu zaczyna poznawać tego starego samotnego człowieka, zwykła znajomość zaczyna przeradzać się w głęboką przyjaźń. 
 
 
Środa, 30.09.2020 godz. 18:00
reż Ingmar Bergman, 93 min.

 
Jeden dzień z życia siedemdziesięcio-ośmioletniego profesora, który wyrusza w podróż ze Sztokholmu do Lund  na uroczyste obchody swojego jubileuszu naukowego. Spotkani po drodze ludzie, mijane miejsca stają się pretekstem do wspomnień, a także rozmyślań o życiu i zbliżającej się śmierci. Niesłabnącą popularność film zawdzięcza głównej postaci, w którą wcielił się mistrz szwedzkiej szkoły – Victor Sjöström – autor m.in. „Furmana śmierci”, którego Bergman zaliczał o najpiękniejszych filmów w historii kina.


-------------------------------------------------------------------------------------------

Środa, 26.08.2020 godz. 18:00
reż. Baz Luhrmann, 126 min.

 
Do centrum paryskiej bohemy, tętniącego życiem świata artystów przyjeżdża ubogi poeta idealista - Christian (Ewan McGregor). Wierzy w "Piękno, Prawdę, Wolność", lecz nade wszystko wierzy w miłość. Problem w tym, że Christian nigdy nie był zakochany. Kiedy bohater dostaje się do hermetycznego kręgu wybrańców Moulin Rouge, jego życie nie tylko ulega całkowitej przemianie, lecz przede wszystkim wreszcie odnajduje to, czego tak szukał i w co tak gorąco wierzył - miłość do zjawiskowej kurtyzany Satine (Nicole Kidman). Dopiero teraz przyjdzie mu zderzyć własne ideały z bezlitosną rzeczywistością i poznać gorzki smak miłości, gdyż Satine jest już przeznaczona na wyłączność głównemu inwestorowi klubu - Księciu (Richard Roxburg). Satine odwzajemnia uczucie Christiana, lecz wkrótce będzie musiała dokonać wyboru pomiędzy lojalnością wobec właściciela klubu Harolda Zidlera (Jim Broadbent) oraz Księcia a miłością do Christiana. Satine będzie musiała poświęcić coś o wiele bardziej cennego i do końca pozostać wierną głównej idei Moulin Rouge "The show must go on"...
Każdy, kto oglądał "Moulin Rouge" pamięta niesamowicie zaśpiewaną przez Komana piosenkę "El Tango de Roxanne" i zachrypnięty krzyk (okazuje się, że to możliwe) - Roxaaaaanne!
 
 
Środa, 19.08.2020 godz. 18:00
reż. Martin Scorsese, 155 min.

 
Nowy Jork, 1945 rok. Zdemobilizowany saksofonista poznaje młodziutką piosenkarkę. Zauroczony jej talentem, proponuje wyjazd na wspólne tournee ze znaną orkiestrą. W krótkim czasie dzięki Francine zespół osiąga ogromną popularność. Jednak po odejściu dziewczyny, która nie potrafi dokonać wyboru pomiędzy miłością do Jimmy`ego i miłością do jazzu, podupada.
Świat nocnych lokali Nowego Jorku, czarny Harlem, a przede wszystkim piosenki w wykonaniu Lizy Minelli.
 
 
Środa, 12.08.2020  godz. 18:00
reż. John Badham, 120 min.

 
John Travolta daje rozpalający zmysły i ciała, brawurowy popis aktorstwa w roli zbuntowanego Tony'ego Manero. Na co dzień Tony jest sprzedawcą w sklepie z farbami na Brooklynie, ale nocą przemienia się w niekwestionowanego króla tanecznego parkietu. Każdej soboty zakłada koszulę z wykładanym kołnierzem, szerokie spodnie, buty na koturnie i rusza do jedynego miejsca, w którym nie jest traktowany jak biały śmieć, ale jak bóstwo. Jednak w tle, gdzieś w ciemnościach nocy, z dala od dyskotekowych świateł i błyszczących kul, rozgrywa się dramat miłosnych zawodów, rozczarowania i przemocy.
Bez wątpienia rola ta uczyniła z Travolty supergwiazdora i idola nastolatków. Jednak "Gorączka sobotniej nocy" to także coś więcej, niż tylko film, który na lata wyznaczył - graniczącą niemal z szaleństwem - modę na styl disco. To także poruszająca i prowokująca wielkomiejska tragedia, niosąca tyle samo przesłań dzisiaj, co i w 1977 roku.
 
 
Środa, 5.o8.2020   godz.18:00
reż. Bob Fosse,  123 min.

 
Cały ten zgiełk jest fabularyzowaną autobiografią Fosse'a, w której reżyser ukrywa się pod postacią Joe Giddeona (Roy Scheider) - błyskotliwego choreografa, owładniętego ideą perfekcji tancerza, nadużywającego alkoholu, papierosów i narkotyków pracoholika.


-------------------------------------------------------------------------------------------

Środa, 29.07.2020, godz. 18:00
reż. Ethan &Joel Coen,  120 min.

 
Dwóch zbirów włamuje się do mieszkania zasiedziałego w latach 70-tych, zblazowanego, bezrobotnego Jeffa Lebowskiego, każącego się nazywać „The Dude”, w głębokim przekonaniu, że napadają na Jeffa Lebowskiego, milionera z Pasadeny. Jeff Lebowski zwany "Dude" to człowiek leniwy, żyjący "swoim tempem". Jego motto brzmi: "idź przez życie powoli, abyś się nie przemęczył". Całe dnie spędza w miejscowej kręgielni razem ze swoimi kumplami, byłym komandosem Walterem i Donnym. Dude udaje się w odwiedziny do swojego imiennika prosząc o... nowy dywan. Od tej chwili jego życie nie będzie już takie jak do tej pory.


Środa, 22.07.2020, godz.18:00
reż, Tim Burton,  90 min.

 
Barbara i Adam Maitland są małżeństwem mieszkającym w pięknym dużym domu na wzgórzu. Zaczynając wspólny urlop, Adam buduje makietę całej okolicy na strychu. Podczas powrotu z zakupów, nie chcą przejechać psa i spadają z samochodem z mostu do rzeki. Dopiero w domu orientują się, że oboje zginęli i teraz są duchami.Całą swą wiedzę postanawiają czerpać ze znalezionej książki pt. "Dla niedawno zeszłych". Pewnego dnia ich dom kupuje i wprowadza się do niego arogancka i nowoczesna rodzina Deitzów z wyobcowaną i mroczną córką Lydią, która może widzieć zmarłych. Ponieważ pani Deitz chce przebudować dom, Maitlandowie postanawiają skorzystać z pomocy Juno, ich nekrologicznego kuratora. Kiedy ta nie chce im pomóc, a ich straszenie i pomoc Lydii nie daje żadnego rezultatu, postanawiają skorzystać z pomocy zwariowanego bioegzorcysty Betelgeuse'a, byłego asystenta Juno.

 
Środa, 15.07.2020, godz. 18:00
reż, Francis Veber, 90 min.

 
Grupa zamożnych przyjaciół organizuje proszone kolacje. Specjalnymi gośćmi są tam przypadkowo poznani osobnicy, którzy wyróżniają się wyjątkowo niskim poziomem inteligencji. Takim gościem ma być niepozorny księgowy, który jednak okazuje się osobą wyjątkowo niebezpieczną dla otoczenia.
 
 
Środa, 08.07.2020, godz. 18.00
reż. Claude Zidi, 105 min.

 
Louis De Funes jako ekspert od kuchni i autor słynnego przewodnika po francuskich restauracjach - Charles Duchemin, który wraz z synem, Pierre'em, który w tajemnicy przed ojcem interesuje się cyrkiem i pantomimą, a świat kuchni wydaje się go nudzić, wypowiada wojnę królowi przemysłu spożywczego, niejakiemu Tricatelowi. Wojna rozpoczyna się na dobre, gdy Duchemin i Tricatel spotykają się twarzą w twarz w pewnym programie telewizyjnym...
 
 
Środa 01.07.2020, godz. 18.00
reż. Andre Hunebelle, 110 min.

W mieście dochodzi do serii tajemniczych przestępstw, których autorem jest Fantomas, człowiek, który dokonując rabunków ubiera maski innych ludzi. Dziennikarz jednej z gazet, Fandor, chcąc wykorzystać to zainteresowanie, opisuje fikcyjny wywiad ze złoczyńcą. Rozwścieczony ośmieszającym go artykułem, Fantomas porywa dziennikarza i każe mu sprostować kłamstwa. Gdy Fandor tego nie robi, Fantomas postanawia się na nim zemścić.

 
-------------------------------------------------------------------------------------------

Środa, 24.06.2020, godz. 18:00
reż. Mieczysław Krawicz, 80 min.


Rewelacyjna, przedwojenna komedia z plejadą polskich gwiazd, wśród których znalazł się Eugeniusz Bodo. Tytułowi bohaterowie trafiają przez pomyłkę do więzienia. Więzienie zwiedza Irena Ippel, początkująca autorka powieści kryminalnych. Robert i Bertrand myśląc, że jest złodziejką, chcą naprowadzić ją na uczciwą drogę. Ona ma te same zamiary w stosunku do nich, tym bardziej, że zakochała się ze wzajemnością w Bertrandzie...

(Dyskusja)Środa, 17.06.2020, godz. 18:00
reż. Tadeusz Chmielewski, 100 min.


Jedna z najzabawniejszych komedii lat siedemdziesiątych. Wszystko dzieje się w tytułowy poniedziałek w Warszawie. Włoski przemysłowiec przyjeżdża do stolicy Polski w sprawach handlowych, lecz dyrektor centrali, który miał go podejmować tkwi uwięziony w windzie biurowca. Włocha zaś uroczyście witają Polacy, którzy czekają na kogoś zupełnie innego.

(Dyskusja)Środa, 10.06.2020, godz. 18.00
reż. Konrad Tom, 82 min.


W jednej z głównych ról – Antoni Fertner, nestor polskich komików. W roli jego niesfornej córki wystąpiła utalentowana Loda Niemirzanka.  Córka ziemianina, Ada Dziewanowska, jest niesforną, pełną życia i temperamentu dziewczyną. Jej ojciec – Pan Dziewanowski i hrabia Orzelski postanawia, że młody Fred Orzelski i córka Dziewanowskiego pobiorą się. Aby Adę nauczyć dobrych manier, Dziewanowski oddaje ją do internatu do Krakowa.
 
Dyskusja
 
Środa 03.06.2020, godz. 18.00
reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 82 min.


Film składa się z dwóch nowelek. Pierwsza, sensacyjno - kryminalna, opowiada o niepowodzeniu długo przygotowywanego i opracowanego do najmniejszego szczegółu napadu na furgonetkę przewożącą pieniądze z banku. Druga z opowiedzianych historii to perypetie niespodziewanie wyrzuconego z pracy laboranta, który ukrywa swoją porażkę przed żoną.  Aby zaspokoić jej konsumpcyjne żądania decyduje się na pewną mistyfikację.

Dyskusja

 
-------------------------------------------------------------------------------------------
 

Środa 06.05.2020, godz. 18.00
reż. Alicja Albrecht, 90 min. Nominacja do Orłów i na Festiwalu Mediów


Reżyserka zestawia dużą porcję nieznanych dotąd archiwaliów z nagranymi współcześnie wywiadami z samym Młynarskim, jego rodziną i współpracownikami, w tym z Januszem Gajosem, Krystyną Jandą, Krzysztofem Materną, Ewą Bem, Ireną Santor czy Januszem Głowackim. Z tych bardzo szczerych wypowiedzi powstał niezwykły portret artysty, zmagającego się ze swoimi słabościami.


 

Środa, 13.05.2020, godz. 18.00
reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, 87 min.

Jeden z najważniejszych i najpiękniejszych dokumentów 2019 roku. Przejmująca opowieść o pięćdziesięcioletniej kobiecie, która mieszka ze swoją chorą matką. Hatidze jest prawdziwą miłośniczką pszczół i ostatnią pszczelarką z linii niezależnych pszczelarzy. Obraz otrzymał dwie nominacje do Oscara i Orła za najlepszy film europejski.

 

Środa, 20.05.2020, godz. 18.00
reż. Stanisław Manturzewski, Małgorzata Łupina, 52 min.

Poszukiwanie prawdy o Janie Himilsbachu, jednym z najbardziej barwnych artystów PRL.


Środa. 27.05.2020, godz. 18.00
reż. Maria Kwiatkowska, 51 min.


Niezwykle barwne życie i twórczość Hanki Ordonówny, wykonawczyni takich przebojów jak „Miłosć Ci wszystko wybaczy” czy „Na pierwszy znak” w filmie dokumentalnym Marii Kwiatkowskiej.

-------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Środa 08.04.2020, godz. 18:00
reż. Ermanno Olmi

 
Ekranizacja słynnej powieści Josepha Rotha ze znakomitą rolą Rutgera Hauera. Głównym bohaterem jest bezdomny, który włóczy się po ulicach Paryża. Wszystko się zmienia, kiedy nad Sekwaną spotyka tajemniczego mężczyznę, który proponuje mu pożyczkę sporej sumy pieniędzy. Bohater bierze gotówkę i myśli o honorowym zwrocie. Ermanno Olmi stworzył film o alkoholizmie, walce z wewnętrznymi demonami i drodze do odkupienia. Obraz otrzymał Złotego na MFF w Wenecji i cztery nagrody David di Donatello.
 

Środa 15.04.2020, godz. 18:00
reż. Janusz Majewski
 
Znakomity dramat psychologiczny Janusza Majewskiego. Reżyser zaadaptował głośną powieść Tadeusza Kurtyki, który czytelnikom jest dobrze znany pod pseudonimem Henryk Worcell. W tym filmie niezapomniane kreacje stworzyli Roman Wilhelmi i młodziutki Marek Kondrat. Głównym bohaterem jest Roman Boryczko, chłopak ze wsi, który rozpoczyna pracę w restauracji hotelu „Pacyfik” jako pomywacz i pnie się po szczeblach kariery. Protagonista musi też dokonywać istotnych wyborów moralnych, aby zachować w sobie człowieczeństwo i wrażliwość.
 

Środa 22.04.2020, godz. 18:00
reż. Kasia Adamik
 
Głośny komediodramat Kasi Adamik o niespełnionym byłym piłkarzu z kontuzją, który przygotowuje bezdomnych z Dworca Centralnego do udziału w mistrzostwach świata. W tym filmie błyszczy obsada – Marcin Dorociński, Eryk Lubos, Bartłomiej Topa i Krzysztof Kiersznowski. Reżyserka stworzyła nietuzinkowy film o męskiej przyjaźni. Film otrzymał trzy Złote Lwy na FPFF w Gdyni, a operator Jacek Petrycki zdobył Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.
 

Środa 29.04.2020, godz. 18:00
reż. Maciej Dejczer
 
Niezapomniany film Macieja Dejczera o dwóch nastoletnich braciach, którzy postanawiają zmienić swoje życie i decydują się uciec z domu. Obaj próbują przedostać się do Szwecji, ale ostatecznie trafiają do Danii. Ich losem interesuje się pewna dziennikarka. Kobieta może dać im szansę na azyl. Świetna muzyka Michała Lorenca i bardzo dobry scenariusz Cezarego Harasimowicza to niewątpliwe atuty tej produkcji. Film otrzymał Złote Lwy za „najlepszy debiut” oraz Nagrodę Młodych za „najlepszy film” na festiwalu w Cannes.


Wieczory Filmowe z OFFicyną

Kino australijskie

Każda środa godzina 18:00

Kino Szczecińskiego Inkubatora Kultury
al Wojska Polskiego 90. Wstęp wolny.


W marcu serdecznie zapraszamy na pokazy Kina australijskiego. Pokażemy filmy, które m.in rozsławiły kultowe nazwiska światowego kina.

11.03.2020 (środa) godz. 18:00

Ten nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach film odkrył przyszłą gwiazdę światowego kina, Russela Crowe’a. Geoffrey Wright stworzył mocny, porażający obraz o neonazistowskim gangu skinheadów. Przywódcą grupy jest fanatyk Hando, święcie wierzący o wyższości białej rasy. Wkrótce dochodzi do brutalnej ulicznej konfrontacji z Wietnamczykami.


18.03.2020 (środa) godz. 18:00

Jeden z najsłynniejszych filmów o I wojnie światowej z wybitną rolą mało jeszcze znanego Mela Gibsona. Obraz przedstawia historię dwóch młodych i niewinnych Australijczyków, którzy postanawiają zaciągnąć się do wojska. Obaj biorą udział w krwawej i ostatecznie przegranej bitwie pod Gallipoli. Atutem filmu są przepiękne zdjęcia i klimatyczna muzyka autorstwa Briana Maya i Jeana Michela-Jarre’a.


25.03.2020 (środa) godz. 18:00

Znakomity, futurystyczny thriller, który dla Mela Gibsona stał się przepustką do światowego kina. Akcja dzieje się w mrocznej, niedalekiej przyszłości, gdzie gangi motocyklowe sieją spustoszenie i chaos. George Miller stworzył wizjonerski obraz, w którym ludzkość stoi na krawędzi globalnej zagłady. Do historii kina przeszły niesamowite sekwencje pościgów motocyklowych i jakże wyrazista poetyka szosy.


Projekcje odbywają się w każdą środę marca o godz. 18:00 w kinie Szczecińskiego Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie. Wstęp wolny


Oscarowe Wieczory Filmowe z Officyną 

Aktualnie w lutym w kinie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

 

Już w najbliższą środę 05.02.2020 o godz. 18.00...

Młoda kobieta zostaje brutalnie zgwałcona w podrzędnym barze i chce walczyć o sprawiedliwość. Pomaga jej błyskotliwa pani prokurator, która wytacza proces nie tylko sprawcom przestępstwa, ale także milczącym świadkom. Świetne kreacje stworzyły Jodie Foster i Kelly McGillis. Oscar dla Jodie Foster w kategorii „najlepsza aktorka pierwszoplanowa”.

 

Następnie w środę 12.02.2020 o godz. 18.00... 

Wstrząsająca i oparta na faktach historia Alieen Wuornos, prostytutki i seryjnej morderczyni mężczyzn, która została skazana na karę śmierci (wyrok wykonano w 2002 roku). Film świetnie sprawdza się jako biografia i mroczny kryminał. W roli głównej rewelacyjna Charlize Theron. Aktorka otrzymała zasłużonego Oscara.

 

Z kolei 19.02.2020  o godz. 18.00... 

Dramat biograficzny o życiu genialnego matematyka, Johna Nasha, który chce opracować rewolucyjną teorię i zmaga się z postępującą schizofrenią. Jednak nie jest to film wyłącznie o chorobie, ale również o sile miłości. Obraz Rona Howarda z wybitną kreacją Russella Crowe’a zdobył cztery Oscary (za „najlepszy film”, „reżyserię”, „scenariusz adaptowany” oraz „najlepszą aktorkę drugoplanową”).

 

26.02.2020 (środa) godz. 18.00 „Cinema Paradiso”

Ten film to przepiękny hołd złożony kinu i sztuce filmowej. Głównym bohaterem jest młody chłopiec o wdzięcznym imieniu Toto, który cały swój wolny czas spędza w kinie. Rezolutny protagonista zaprzyjaźnia się z operatorem Alfredo. Obraz wyreżyserował Giuseppe Tornatore. Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.


Wieczory Filmowe z OFFicyną WRACAJĄ!


Spotykamy się W KAŻDĄ ŚRODĘ o godz. 18.00 w kinie INKU Szczeciński Inkubator Kultury - czas do kina! 


A już w najbliższą środę 22.01.2020 godz. 18.00.....

Jeden z najsłynniejszych dramatów filmowych lat 90. w reżyserii Jonathana Demme’a, twórcy „Milczenia owiec”. Opowieść o świetnie zapowiadającym się prawniku, który zostaje z dnia na dzień zwolniony z pracy za brak kompetencji. Nie jest to jednak prawdziwa przyczyna rozwiązania umowy. Pracodawcom przeszkadza fakt, że Andy jest gejem chorym na AIDS. Jego obrony podejmuje się błyskotliwy adwokat, który posiada wiele uprzedzeń wobec homoseksualistów, ale ma świadomość, iż nie chodzi tu tylko o krzywdę jednego człowieka, lecz o cały chory system. W tym obrazie świetne kreacje stworzyli Tom Hanks (Oscar), Denzel Washington i Antonio Banderas. Z filmu pochodzi słynna, nagrodzona Oscarem piosenka „Streets of Philadelphia” w wykonaniu Bruce’a Springsteena.

Z kolei 29.01.2020 (środa) godz. 18.00 .....

Bez wątpienia to najsłynniejszy i szeroko dyskutowany film 2005 roku. Jest to ekranizacja krótkiego opowiadania Annie E. Proulx dokonana przez mistrza Anga Lee. Dwóch głównych bohaterów, Ennis Del Mar i Jack Twis, poznaje się pamiętnego lata 1963 roku, kiedy obaj zostają zatrudnieni do wypasu owiec na zboczach majestatycznej góry Brokeback. Niespodziewanie między protagonistami rodzi się głębokie uczucie, które odciśnie silne piętno na ich późniejszym życiu. Niezapomniane role stworzyli nieżyjący już Heath Ledger oraz Jake Gyllenhaal. Ten nietuzinkowy melodramat zdobył 8 nominacji do Oscara, co przekuło się w 3 statuetki za „reżyserię”, „zdjęcia” oraz „scenariusz adaptowany”.

(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)