Wieczory filmowe z OFFicyną'22

 


„Wieczory Filmowe z OFFicyną w INKU”
 

Miło nam poinformować Państwa że wieczory F i lmowe z OFFicyn ą w racają w wakacje do INKU
 
“Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające obrazy najciekawszych gwiazd młodego pokolenia. Projekcjom towarz yszą rozmowy o filmach, kinie, kulturze i świecie. Dyskusje prowadzą Małgorzata Frymus reżyserka filmowa, dziennikarka i publicystka Radia Szczecin oraz dr Damian Romaniak filmoznawca, literaturoznawca, krytyk filmowy i publicysta. 
 
OFFicyna od początku istnienia jest realizuje cykle dyskusyjnych spotkań filmowych, wcześniej pod nazwami OFFilm, KinoOFF czy Musikino, a od 2016 roku jako “Wieczory Filmowe z OFFicyną”.
 
Zapraszamy!
 
Projekt Wieczory Filmowe z OFFicyną dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin
 
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie OFFicyna

 

HARMONOGRAM PROJEKCJI


07.12.2022 (środa, godz. 18:00)

Oscar w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny”. Jeden z najpiękniejszych obrazów o sile macierzyńskiej miłości. Główna bohaterka Manuela po utracie syna wyrusza w podróż do Barcelony, aby odnaleźć jego ojca.
Prowadzenie Wieczorów Filmowych z OFFicyną: Damian Romaniak
 

Spotkania z Almodóvarem

09.11.2022 (środa, godz. 18:00)

Ten komediodramat opowiada o piosenkarce z nocnych klubów uzależnionej od narkotyków, która ukrywa się
przed policją w bardzo nietypowym zakonie.
Prowadzenie Wieczorów Filmowych z OFFicyną: Damian Romaniak

23.11.2022 (środa, godz. 18:00)

Znakomity dramat psychologiczny, którego głównym bohaterem jest były torreador. Mężczyzna wiedzie na pozór spokojne życie i mało kto wie o jego mrocznych pragnieniach erotycznych. W jednej z głównych ról
występuje mało wówczas znany Antonio Banderas.

Prowadzenie Wieczorów Filmowych z OFFicyną: Damian Romaniak
 

30.11.2022 (środa, godz. 18:00),

Oscar w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny”. Opowieść o dwóch mężczyznach, którzy czuwają przy pogrążonych w śpiączce ukochanych. Przejmujący film o walce z rozpaczą i samotnością.

Prowadzenie Wieczorów Filmowych z OFFicyną: Damian Romaniak


Sadzimy na świecie drzewa - filmy Małgorzaty Frymus, ze zdjęciami Łukasza Nyksa

5.10.2022 (środa, godz. 18:00) „Wielka Zielona ściana – Afryka Afryce” (2015), reż. M. Frymus


Od blisko 20 lat Unia Afrykańska realizuje projekt zalesiania na terenie sahelu. Afrykanie z całego kontynentupoświęcają swój czas by zatrzymać pustynnienie.

5.10.2022 (środa, godz. 19:00) „Afforestation” (2018), reż. M. Frymus
W Portugalii Jest coraz więcej pożarów. Pożary występują także na południu Włoch i w Grecji. Co możemy zrobić by to zmienić? Polska posiada bardzo interesujące zasoby techniczne w dziedzinie leśnictwa.

5.10.2022 (środa, godz. 20:00) „Tiriolo” (2019), reż. M. Frymus
We włoskim Tiriolo położonym pomiędzy dwoma morzami, w prowincji Catanzaro żyje niespełna 4 tysiące osób. Dookoła pięknego miasteczka niegdyś rozciągały się gęste lasy, w których doskonale rozwijała się rodzima fauna i flora. Jednak ten niesamowity zakątek świata w ostatnich dziesięcioleciach z powodu wielu przypadkowych i celowych pożarów zamienia się w skalistą, zimną i mało przyjazną okolicę. Niektórzy mieszkańcy nie chcą się z tym pogodzić i postanowili by wokół ich miasteczka znowu wyrósł las. Razemfachowcami z Polski postanowili posadzić drzewa.

Prowadzenie Wieczorów Filmowych z OFFicyną: Małgorzata Frymus
 

12.10.2022 (środa, godz. 18:00), Niezwykły Senegalczyk – Polakiem.

„Jestem z Doumga” (2019), reż. Małgorzata Frymus, zdj. Łukasz Nyks


Opowieść o człowieku imieniem Amadou Sy, który idzie przez życie z podniesioną głową, dumnie iodpowiedzialnie. Ma wielkie serce, w którym dwie ojczyzny – Polska i Senegal – zajmują wiele miejsca. Kocha obie tak samo mocno, obie podziwia i ceni. W Stargardzie był cenionym i poważanym radnym, który współdecydował o sprawach wielu ludzi, natomiast w Doumga, skąd pochodzi i gdzie jest jego dom rodzinny, współdecyduje o sprawach sporej rodziny. Film pokazuje Europejczyka i Afrykańczyka w jednej osobie, która doskonale harmonizuje miłość i przywiązanie do obu swoich ojczyzn, nie stawiając którejkolwiek wyżej.

Prowadzenie Wieczorów Filmowych z OFFicyną: Małgorzata Frymus
 

26.10.2022 (środa, godz. 18:00), Marlin Monroe w roli głównej.

Uciekający przed gangsterami bezrobotni muzycy Jerry i Joe przebierają się za kobiety i przyłączają do damskiego zespołu jazzowego. Tam poznają piękną Sugar Kane Kowalczyk.

Prowadzenie Wieczorów Filmowych z OFFicyną: Małgorzata Frymus

 

7.09.2022  godz. 18:00   reż. David Fincher


Absolutne arcydzieło thrillera, obok „Podziemnego kręgu” to najważniejszy film w dorobku Davida Finchera. Dwóch policjantów próbuje złapać seryjnego mordercę, który dobiera swoje ofiary sugerując się listą siedmiu grzechów głównych. W rolach głównych Brad Pitt i Morgan Freeman.

14.09.2022  godz. 18:00    reż. Alfred Hitchcock


Filmowy majstersztyk Alfreda Hitchcocka i jednocześnie esej o istocie kina. James Stewart wciela się w uwięzionego fotografa na wózku inwalidzkim, który z niepokojem obserwuje okno sąsiadów. Jednego z nich zaczyna podejrzewać o morderstwo małżonki. 

21.09.2022  godz. 18:00  reż. Rob Reiner


Jedna z najlepszych adaptacji powieści Stephena Kinga. Pisarz bestsellerów ulega wypadkowi i zostaje uwięziony przez psychopatyczną fankę. Znakomite kreacje stworzyli Kathy Bates i James Caan, a za kamerą stanął znakomity Rob Reiner. Oscar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

28.09.2022  godz. 18:00   ,reż. Irvin Kerschner


Kultowy thriller końca lat 70. XX wieku. Znakomita fotografka zaczyna miewać przerażające wizje przyszłych morderstw. Dar wychodzenia poza świadomość staje się dla bohaterki przekleństwem. Niezapomniane role stworzyli Faye Dunaway, Tommy Lee Jones i Brad Dourif. Dzieło wyszło spod ręki reżysera „Imperium kontratakuje”. 10.08.2022, godz. 18.00
 
Prawnik Ned Racine związuje się z niebezpiecznie pociągającą i niezwykłą kobietą Matty Walker żoną bogatego biznesmena. Ned zdaje sobie sprawę z tego, że Matty to kobieta, dla której jest zdolny nawet zabić. I zabija... William Hurt i Kathleen Turner stworzyli w błyskotliwych kreacjach w filmie Lawrence'a Kasdana.
 
 
17.08.2022, godz. 18.00
 
Ekranizacja autobio graficznej powieści Marguerite Duras, opowiadająca o niezwykłej miłości łączącej piętnastoletnią Francuzkę i trzydziestoletniego Chińczyka. Wietnam, 1929 rok. Dziewczyna pochodząca ze zrujnowanej i zdemoralizowanej rodziny białych kolonistów zwraca uwagę na dwa razy starszego od siebie, zamożnego, eleganckiego i przystojnego Chińczyka. Skandalizujący romans w reżyserii Jean Jacques Annauda.
 
 
24.08.2022, godz. 18.00
 
Alice Harford i William Harford są małżeństwem. Oboje należą do nowojorskiej śmietanki. Są atrakcyjni, a czas upływa im na wspólnym imprezowaniu, w trakcie których często otrzymują propozycje kontaktów pozamałżeńskich. Głośny film Stanleya Kubricka z Nicole Kidman i Tomem Cruisem.
 
 
31.08.2022, godz. 18.00

W czasie morskiej podróży amerykańsko francuskie małżeństwo nawiązuje znajomość z brytyjską parą ogarniętą rutyną. Niepokojąco szczery Oscar opowiada Nigelowi o swoim związku. Amerykańsko francuski film Romana Polańskiego.


13.07.2022 godz. 18:00

 
Dwoje bandytów kochanków przemierza wspólnie Amerykę, rabując banki, napadając na sklepy, kradnąc i zabijając. Warren Beatty i Faye Dunawa y w oskarowym filmie Arthur a Penna z 1967 roku
 
20.07.2022 godz. 18:00

 
Młody fotograf pokazów mody Thomas (David Hemmings) robi karierę. Jest bogaty, egoistyczny i całkowicie przekonany, że praca czyni go nowoczesnym, światowym artystą. Tymczasem w jego studiu zjawia się Jane (Vanessa Redgrave), która coraz usilniej żąda wydania zdjęć pary kochanków, którą Thomas z ukrycia sfotografował w parku. Nagradzany film Michelangelo Antonioniego
 
27.07.2022 godz. 18:00

 
Groteskowa opowieść o parze śmiałków polujących na wampiry w śniegach Transylwanii. Ekscentryczny profesor Abronsius to niestrudzony badacz i znawca wampirów, a jego młody asystent Alfred pomaga mu w poszukiwaniach. Jeden z pierwszych filmów Romana Polańskiego zrealizow a nych poza Polską.02.02.2022 godz.18:00
reż. Stanley Kubrick (1999)

 Nicole Kidman i Tom Cruise jako małżeństwo - William oraz jego piękna żona Alice. Pewnego dnia para udaje się na przyjęcie do Victora Zieglera, gdzie kobieta spotyka uwodziciela, z którym przez całą noc flirtuje, rozmawiając o miłości, seksie i życiu. William natomiast zostaje wezwany przez gospodarza na piętro. Okazuje się, że jedna z dziewczyn przedawkowała narkotyki i potrzebna jest pomoc. Doktor robi co może, a całe zajście zostaje między nimi. Małżeństwo wraca do domu, gdzie dochodzi między nimi do kłótni rodzinnej. Aby odreagować, Bill opuszcza mieszkanie i przypadkowo spotyka dawnego przyjaciela, który podaje mu tajemnicze hasło

09.02.2022 godz.18:00
reż. Lawrence Kasdan (1981)

Prawnik Ned Racine związuje się z niebezpiecznie pociągającą i niezwykłą kobietą Matty Walker - żoną bogatego biznesmena. Ned zdaje sobie sprawę z tego, że Matty to kobieta, dla której jest zdolny nawet zabić. I zabija...

16.02.2022 godz.18:00
reż. George Miller (1987)

Alex, Jane i Sukie to kobiety z Nowej Anglii pozostawione przez mężów. Każda z nich pragnie spotkać mężczyznę, który zaspokoiłby ich zachcianki. Nowy mieszkaniec miasteczka okazuje się idealnie pasować do ich wyobrażeń.

23.02.2022 godz.18:00
reż. Adrian Lyne (1983)

Osiemnastoletnia Alex pracuje w hucie w Pittsburgu jako spawaczka. W nocy dorabia jako tancerka w barze. Jej życie kształtuje wielkie marzenie: Kariera primabaleriny


(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)