Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną'16

Projekt "Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną"  w roku 2016 składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje projekcje na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie w lipcu i wrześniu prezentowane są filmy z Danii, Niemiec oraz Szwecji. Drugi etap to "Tydzień Filmu Niemieckiego" czyli 7 dni z wyjątkowymi niemieckimi produkcjami filmowymi, prezentowanymi w grudniu w Kinie Pionier 1907. Szczegóły poniżej.

 

 

 

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

 

miejsce: Dziedziniec menniczy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

kiedy: 07.07.2016 / 12.07.2016 / 02.08.2016 / 23.08.2016 / 25.08.2016

godzina: 22:00

wstęp wolny

 

Stowarzyszenie OFFicyna i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na wakacyjny cykl projekcji filmowych prezentujących premierowe i nagradzane produkcje z Danii, Szwecji i Niemiec. Dokumenty, fabuły, political fiction, animacje, spotkania z reżyserami, a wszystko to na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w lipcowe i sierpniowe wieczory. Prezentowane filmy tworzą oryginalny przekrój gatunkowy i kulturowy kinematografii wybranych krajów z regionu Morza Bałtyckiego. "Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną" będą jedyną okazją do obejrzenia większości produkcji na dużym ekranie w Szczecinie.

 

Program „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną”:

 

Epizod - Dania

Prezentowane w lipcu filmy to świeże i jednocześnie głośne tytuły, laureaci takich nagród jak przyznawana przez Duńską Akademię Filmową „The Robert Award” (odpowiednik amerykańskiego Oscara) czy główna duńska nagroda filmowa „The Bodil Award”, przyznawana przez Duńskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych.

 

7 lipca, godzina 22:00

"Min far forfra" / "Front view of my father", reż. Nicoline Skotte Jacobsen, DK 2015.

"Klumpfisken" / "The Sun Fish", reż. Søren Balle, DK 2014.

 

12 lipca, godzina 22:00

"Åbne øjne" / "Open Eyes", reż. Olivia Chamby-Rus, DK 2015.

"UIP27", reż. Joachim Hamou, DK/S/F 2016.

 

Epizod – Niemcy

FILMKUNSTFEST MV, czyli jedna z najbardziej znanych imprez filmowych w Niemczech, zaprezentuje się w Szczecinie. Rdzeniem FILMKUNSTFEST MV są cztery konkursy dla fabularnych, dokumentalnych, młodzieżowych i krótkometrażowych filmów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, a pula nagród sięga 45.000,00 Euro. W ramach pokazu zaprezentowane zostaną wybrane produkcje z tegorocznej edycji festiwalu, a całości dopełni spotkanie z organizatorami.

 

2 sierpnia, godzina 22:00

"Die Weite suchen" / "Wider horizons", reż. Falk Schuster, DE 2015.

"A Sense of Warmth", reż. Sven Johne, DE 2015.

"Bollyworld", reż. Monira Kamal, DE 2015.

"Urban Audio Spectrum", reż. Marina Schnider, DE 2016.

"Spoon", reż. Markus Kempken, DE 2015.

"Die Badewanne" / "The Bathtub", reż. Tim Ellrich, DE 2015.

"Die Prinzessin und der Frosch" / "The Princess and the Frog", reż. Barbara Voß, Martina Spitzner, DE 2016.

"Fun Ambule", reż. Lennart Langanki, DE 2015.

 

Epizod – Szwecja

Sierpień należeć będzie do jednej z najprężniej rozwiających się kinematografii w Europie. W dwóch odsłonach zobaczymy szwedzkie produkcje nagradzane na i przez m.in.: Berlinale, Swedish Academy Awards, Hamburg Short Film Festival, Göteborg International Film Festival.

 

23 sierpnia, godzina 22:00

"Förvaret" / "Detained", reż. Anne Persson, Shaon Chakraborty, S 2015.

 

25 sierpnia, godzina 22:00

"Hopptornet" / "Ten Meter Tower", reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertyck, S 2016.

"Mamma vet bäst" / "Mother knows best", reż. Mikael Bundsen, S 2016.

"Pappersvärld" / "A Paper World", reż. Jöns Mellgren, S 2014.

"Micke & Tommy", reż. Martina Carlstedt, S 2013.

"The Love Agency", reż. Martina Carlstedt, S 2013.

"Ett enklare liv" / "A simpler life", reż. Gunhild Enger, S 2013.

"Händelse vid bank" / "Incident by a bank", reż. Ruben Östlund, S 2010.

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.

Organizator projektu Stowarzyszenie OFFicyna.

Współorganizator Projektu Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Partner projektu Den Danske Filmskole.

 

 

 

 

 

Tydzień Filmu Europejskiego

 

 

 

 
 
Stowarzyzszenie OFFicyna i Kino Pionier 1907 zapraszają na największy w Polsce przegląd kina niemieckiego. Na początku grudnia w 16 miastach w Polsce, w tym po raz pierwszy w Szczecinie, odbędzie się Tydzień Filmu Niemieckiego. W jego ramach w ciągu 7 dni zaprezentowane zostaną najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe naszych zachodnich sąsiadów, m.in.: nazywany „najlepszym filmem ostatniej dekady”, sensacja z Cannes, czyli nominowany do Oscara doskonały komediodramat „Toni Erdmann”; a także „Fukushima moja miłość”, nagrodzony na tegorocznym Berlinale obraz opowiadający historię młodej Niemki zaprzyjaźniającej się ze starszą Japonką podczas charytatywnej pracy z mieszkańcami miasta dotkniętego trzęsieniem ziemi w 2011 roku. Współczesne niemieckie kino to zdecydowany i intrygujący gracz, który w coraz większym stopniu odciska swoje piętno na światowej kinematografii.
 
Przegląd został przygotowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego, w czasie którego świętujemy obchody 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
 
 
Bilety do nabycia w: Kino Pionier 1907, al. Wojska Polskiego 2 lub online tu.
 
 
 
Pokazy w Szczecinie dofinansowano ze środków: Gminy Miasto Szczecin oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
Organizatorzy: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe Institut, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, German Films, Stowarzyszenie OFFicyna, Kino Pionier 1907.