"INNA HISTORIA MIASTA" - WYSTAWA OTWARTA

„Inna historia miasta” to tytuł prostej w pomyśle, a niezwykłej wystawy otwartej w szczecińskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego (Oddział Okręgowy, ul. Starzyńskiego 1), Jej autorem jest Bartosz Wójcik - twórca multimedialny, poeta, a także szef Stowarzyszenia OFFicyna, które było zresztą współorganizatorem projektu.
 
Drobne ślady przeszłości zarejestrowane na fotografiach Wójcika, wpisane w rzeczywistość miejsc „bez względu na ich turystyczną czy historyczną istotność” - są swoistą opowieścią o mieście i jego mieszkańcach. Intymną i oszczędną w wyrazie, ale przemawiającą do wyobraźni. Bo to istotnie „inna historia miasta” - będąca dokumentern politycznych zmian i prywatnych dramatów, ale przede wszyst kim życia, które odcisnęło się w materii murów i ulic. Niemieckich, lecz i polskich.
Fragmenty napisów wychodzące spod tynku, stare studzienki, zapomniane szyldy i reklamy - wiele mówią o szczecińskim losie. Nie więcej, ale innym głosem niż naukowe dzieła czy artykuły.
 
Wystawę, która czynna będzie w siedzibie NBP do końca czerwca, otwierała dyrektor Oddziału Krystyna Bazylewicz. Mówiła m.in. o tym, że ekspozycja ta stanowi część projektu jubileuszowego (80-lecie banku), mającego na celu wspieranie młodych twórców regionu. Już niebawem mecenat NBP wesprze młodą szczecińską literaturę, a czynione są też plany objęcia patronatem innych działań artystycznych.
added:: 2004-04-01