Szczecin European Film Festival

Szczecin European Film Festival to szczególne europejskie wydarzenie filmowe, forum transgranicznych spotkań i kooperacji z partnerami działajacymi w sferze filmu, kultury i edukacji bezpośrednio na granicy polsko-niemieckiej. Centrum przedsiewzięcia jest Szczecin, a poszczególne wydarzenia odbywają się również w innych miejscowościach w regionie (Rostock, Greifswald, Prenzlau, Anklam, Stargard, Kolbacz i Świnoujście).

Szczeciński festiwal filmowy funkcjonuje od tegorocznej edycji pod zmienioną nazwą. Od 2006 do 2013 roku realizowaliśmy ze Stowarzyszeniem Latücht Film und Medien e.V. transgraniczny projekt filmowy dokumentART. W 2013 roku jego unijne dofinansowanie dobiegło końca.
Festiwal realizuje również obecnie zespół polsko-niemiecki, kierownictwo przedsiewzięcia również jest parytetowe.
Profil Szczecin European Film Festival odnosi się do najnowszych tendencji rozwoju artystycznej obróbki obrazu i dzwieku. W centrum zainteresowań festiwalu stoi formalne przekraczanie granic, odnoszące sie do percepcji rzeczywistości – szczególnie takie, które umożliwia nowe perspektywy.
W dwóch konkursach filmu dokumentalnego – europejskim i polskim – prezentowane sa 44 obrazy. Umożliwiają one wielopłaszczyznowe refleksje na aktualne tematy europejskie, jak i narodowe i regionalne.

Spektrum to uzupełnione jest obszernym programem towarzyszącym. Paleta siega od klasyków filmu dokumentalnego aż po nowoczesne eksperymenty z obrazem i dźwiękiem.

Wiecej informacji na stronie festiwalu: http://europeanfilmfestival.szczecin.pl/

Dofinansowano ze srodków Gminy Miasto Szczecin, Ministra Klutury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Wspólpracy Polsko-Niemieckiej, Urzedu Marszalkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miedzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

added:: 2014-09-29