Night of Performers - 19/21.04.2013 - Teatr Kameralny/Loft Art

Międzynarodowa prezentacja sztuki żywej ukazuje różne obszary działań performatywnych - od doznań indywidualnych, poprzez operacje w innym gatunkowo obszarze, aż po działania o podłożu społeczno-kulturowym. Artyści poruszą w akcjach materię live art, sięgając po ruch, słowo, dźwięk, obraz, intermedia i działania interaktywne.

Stowarzyszenie OFFicyna od roku 2001 ma przyjemność współtworzyć jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce - Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Noc Performerów, która jest efektem owej współpracy co roku przyciąga rzesze fanów eksperymentalnych form teatralnych i sztuki żywej, konsekwentnie poszerzając formułę, ukierunkowanego głównie na klasyczny teatr, festiwalu. Na przestrzeni lat w Nocy Performerów wzięli udział uznani, również poza granicami naszego kraju, artyści, tacy jak m.in.: Ryuzo Fukuhara (JP), Otmar Wagner (DE), Zbigniew Warpechowski (PL), Artur Tajber (PL) oraz Wacław Kuczma (PL).

Noc Performerów jako międzynarodowa prezentacja sztuki żywej ukazuje różne obszary działań performatywnych - od doznań indywidualnych, poprzez operacje w innym gatunkowo obszarze, aż po działania o podłożu społeczno-kulturowym. Artyści poruszą w akcjach materię live art, sięgając po ruch, słowo, dźwięk, obraz, intermedia i działania interaktywne.

Tegoroczny zestaw zaproszonych artystów i przygotowanych przez nich działań zapowiada wyjątkowy wieczór pełen niespodzianek przestrzennych i estetycznych; będziemy mogli zobaczyć cztery działania, trzech performatywnych grup, w trzech miejscach (Piwnica Kany, Teatr Kameralny, Piwnica Artystyczna Loft Art). Publiczności swoje działania zaprezentują: jeden z głośniejszych twórców performance młodego pokolenia w Polsce - Arti Grabowski; zaskakujący i nastawiony na interakcję z publicznością niemiecki duet bigNOTWENDIGKEIT (w Szczecinie w specjalnej, 3-osobowej odsłonie); dobrze znany szczecinianom Instytut Sediny, zgłębiający aspekty sedinologii i inne zagadnienia dotyczące patronki wszystkich mieszkańców naszego miasta.

18.00-22.00

bigNOTWENDIGKEIT (Piwnica Kany)

00.00-01.30

Arti Grabowski (Teatr Kameralny) 
Instytut Sediny (Loft Art) 
bigNOTWENDIGKEIT (Teatr Kameralny)
 
Arti Grabowski

Syn leśnika i pielęgniarki. Ulepiony z dwóch przeciwstawnych cech charakteru. Był rzeźbiarzem, aktorem, malarzem, prezesem Klubu Sportowego, patriotą, katolikiem i artystą. Przestał też być człowiekiem, jest po prostu performatywnym zwierzęciem, uodpornionym szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Bywa nieobliczalny, ale częściej daje się poznać jako ten o gołębim sercu. Jego twórczość epatuje chwiejną dawką emocji: bawi, przeraża, zaskakuję ale nigdy nie nudzi. Bywa bezkompromisowy względem siebie jak i publiczności. Przyznaje, że od początku był skazany na performance, ojciec leśnik, górnik, skrajny buntownik, znany artysta “art-brut”. Liceum plastyczne, nosiło imię Tadeusza Kantora. Na studia wylądował w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - mekce sztuk żywych. Dyplom obronił na Wydziale Rzeźby z performance co było wydarzeniem bez precedensu w Polsce. Posiada również tytuł naukowy doktora specjalizacji performance. Obecnie wraz z prof. Arturem Tajberem prowadzi pierwszą w Polsce Pracownię Sztuki Performance na macierzystej uczelni. Mieszka na ulicy Performerskiej… Podporządkował całe swoje życie sztuce performance.

www.arti.art.pl

bigNOTWENDIGKEIT 

Grupa bigNOTWENDIGKEIT została założona w 2004 roku przez Annę K. Becker i Katharinę Bischoff podczas ich studiów teatroznawstwa stosowanego w Giessen. Poszczególne projekty realizuje różnej wielkości zespół, w Szczecinie grupa wystąpi w składzie trzyosobowym, wraz z Esther Becker. Prace bigNOTWENDIGKEIT prezentowane były m.in. w ramach Körber Studio Junge Regie, RuhrTriennale 2005, w Rote Fabrik oraz Theaterhaus Gessnerallee w Zurychu, Kaserne w Bazylei, berlińskich Sophiensaele, Theaterdiscounter czy Roter Salon der Volksbühne, Theater im Pumpenhaus w Münster czy Stadttheater w Akwizgranie.

Prace bigNOTWENDIGKEIT charakteryzuje przede wszystkim ścisła współpraca ze wszystkimi osobami i podmiotami zaangażowanymi w realizację projektu w celu wymiany różnorodnych form językowych i wzorów myślowych. Grupa świadomie prowadzi grę formalną oraz z kategoriami rzeczywistości i fikcji. Aby dotrzeć do istoty danego kompleksu tematycznego, bigNOTWENDIGKEIT rozwija koncepcje opracowania przedsięwzięcia i formy prezentacji, której ostateczna forma działania performatywnego często odbiega od postaci klasycznego wieczoru teatralnego.

www.bignotwendigkeit.com

Instytut Sediny

Kolejne spotkanie z Sediną - postacią historyczną, patronką Szczecina, opiekunką artystów i nieartystów - poprowadzą współpracownicy Instytutu Sediny. Instytut skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest działalność naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badań wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywające się od 2010 roku, ukazują nie tylko bogatą osobowość Sediny, ale i społeczny potencjał szczecińskiej duchowości. Spotkania te, dalekie od taniego sekciarstwa, połączone z rozrywką w dobrym guście, oferują autentyczną lokalną więź z Sediną.

www.sedina.info.pl

 

Wstęp: bezpłatny

Adresy:
Piwnica Kany, pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5
Teatr Kameralny/Loft Art, pl. Żołnierza Polskiego 5 (wejście do szkoły "Delta")
added:: 2013-04-19