Night of Performers - 20/21.04.2012 - Lentz Villa

Kolejna odsłona tradycyjneg już puktu w porgamie KONTARPUNKTu. Po raz kolejnby przestrzeń Willi Lentza zostanie zdominowana przez działania o charakterze performatywnym - od doznań indywidualnych, poprzez operacje w innym gatunkowo obszarze, aż po działania o podłożu społeczno-kulturowym.

PETER GRZYBOWSKI
Polski artysta multimedialny, performer i malarz. Absolwent krakowskiego ASP, gdzie w 1982 r. uzyskał dyplom na wydziale malarstwa. Pierwsze realizacje performance od 1981 r.; indywidualne oraz z grupą AWACS (1982-87) i KONGER (1984 – 1986). Od 1985 mieszka w USA.
Obecnie tworzy multimedialne performance i instalacje, w których wykorzystuje komputery, cyfrowe wideo, dźwięk, światło UV. W twórczości performance używa multimediów, elementów otaczającej rzeczywistości i technik dekonstrukcji. Komentuje, krytykuje, często wykpiwa otaczający świat, zachodzące w nim zjawiska i przemiany, często dokonując destrukcji obiektów. Osiąga ekspresyjne efekty używając materiałów i rekwizytów takich jak szkło, krew, tłuszcz, sprzęt sportowy i narzędzia.
Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali i imprez performance. Organizator (kurator) spotkań i festiwali performance "Kesher" w USA i w Polsce. Wraz z Małgorzatą Kaźmierczak współzałożyciel (obecnie wiceprezes) Fundacji Promocji Sztuki Performance "Kesher" w Krakowie.
 
Mehdi Farajpour
Zaczynał jako artysta teatralny. Obecnie skupia się głównie na sztuce performance. Swój czas dzieli na pracę na scenie oraz nauczanie autorskiego sposobu tańca, zwanego Mediatative dance. Jego działalność artystyczna obejmuje wiele dziedzin sztuki, jak literatura, poezja, taniec, butoh, video, muzyka i teatr. W 2002 r. założył Oriantheatre Company w Teheranie – grupę promowaną na scenie międzynarodowej. 
Od wielu lat regularnie współpracuje z międzynarodowymi grupami taneczno-teatralnymi. W 2008 r. wraz z grupą taneczną Indian Bharatanatyam zdobył nagrodę za najlepszą nowoczesną choreografię i kreatywną muzykę na 26. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Iranie. Realizował projekty stypendialne w Korei Południowej i Polsce. W 2010 r. był członkiem jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Mińsku. Jest również autorem książki “The Monk performers” (2009), w której zawarł swoje wnioski dotyczące doświadczeń scenicznych.
Najczęściej występuje w Indiach, Polsce, Iranie, Korei Południowej, Francji, Turcji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Białorusi, Chorwacji i Finlandii.
 
Anna Melnikova
Wykształcona w Moskwie tancerka z dyplomem studiów choreograficznych na berlińskiej HfS „Ernst Busch“. Jej prace choreograficzne zapraszane były na liczne festiwale (m.in. Monaco Dance Festival, Berliner TanzTage, off-limits/Dortmund) i konkursy (m.in. c.o.n.t.est 08/Estonia, Festival Fantasio Picolli/Włochy, International Festival of Modern Choreography/Białoruś). W 2009 roku zdobyła pierwszą nagrodę jury na Międzynarodowym Festiwalu Reżyserii Teatralnej w Lipsku. Obecnie ściśle współpracuje z reżyserem i choreografem Laurentem Chétouanem. Żyje w Berlinie, pracując jako tancerka i choreograf w obszarze współczesnego tańca i opery.
Instytut Sediny
Kolejne spotkanie z Sediną – postacią historyczną, patronką Szczecina, opiekunką artystów – poprowadzą współpracownicy Instytutu Sediny. Instytut skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest działalność naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badań wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywające się od 2010 roku, ukazują nie tylko bogatą osobowość Sediny, ale i społeczny potencjał szczecińskiej duchowości. Spotkania te, dalekie od taniego sekciarstwa, połączone z rozrywką w dobrym guście, oferują autentyczną lokalną więź z Sediną. Na szczególnie zaangażowanych pasjonatów tematyki czekają atrakcyjne nagrody.
 

 

added:: 2012-04-20