OFFilm - every Tuesday - january-december 2010 - Observatory Cinema

W każdy wtorek o godz. 18.00 Stowarzyszenie OFFicyna przy wsparciu Szczecińskiego Inkubatora Kultury zapraszają na projekcje interesujących filmów, o których warto rozmawiać. W repertuarze znajdziemy zarówno klasykę jak i awangardę, fabułę oraz dokument, mainstream i underground. Ważnym aspektem OFFilmu jest również wspieranie lokalnej kinematografii, stąd też raz na jakiś czas pojawia się w programie dział „hyde park”, w ramach którego swoje produkcje filmowe może zaprezentować każdy, kto chciałby podzielić się swoim dorobkiem z szersza publicznością.

kino Szczecińskiego Inkubatora Kultury, Al. Wojska Polskiego 90, Szczecin

:: Projekt dofinansowany jest przez Gminę Miasto Szczecin.

Wstęp na seans wynosi 6 zł.
UWAGA! Do nabycia są karnety na pięć, niekoniecznie kolejnych, projekcji w cenie czterech, czyli za 22 zł.
 
:: REPERTUAR
 
3.12.2013, 18.00
Złoty wiek
Luis Bunuel, Francja, 1930, 63'
Współscenarzystą „Złotego wieku” obok, oczywiście, Luisa Bunuela, był Salvador Dalí. 3 grudnia, przed 83 laty, pokaz tego surrealistycznego filmu został zakłócony wylaniem atramentu na ekran przez jego przeciwników. Dlaczego ”Złoty wiek”, nazywany niekiedy przez znawców kina filmowym traktatem o miłości, wywołał w roku swojego powstania tak skrajną reakcję? Dlaczego jego amerykańska premiera odbyła się dopiero w 1979 roku? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć po projekcji.
 
10.12.2013, 18.00
Viridiana
Luis Bunuel, Hiszpania/Meksyk, 1961, 90'
Tym filmem Luis Bunuel zdobył Złotą Palmę w Cannes w 1961 roku. Viridiana, zakonna nowicjuszka przed ostatecznym wstąpieniem do klasztoru odwiedza swego wuja. Tam zostaje poddana nieoczekiwanej próbie, w wyniku której rezygnuje z klasztornego życia, ale postanawia w świeckim świecie pomagać ubogim. To nie koniec jej perypetii – Bunuel poddaje światopogląd swej bohaterki kolejnej bezwględnej weryfikacji.
 
Luis Bunuel (ur. 1900, Hiszpania – zm. 1983, Meksyk), jeden z najważniejszych twórców filmowych XX wieku. Studiował filozofię na uniwersytecie w Madrycie. Podczas studiów zaprzyjaźnił się z Salvadorem Dalím i Federiciem Garcią Lorcą. Zadebiutował w 1928 roku, realizując razem z Dalím surrealistycznego „Psa andaluzyjskiego”. Jego filmy zdobywały nagrody na najważniejszych festiwalach: „Szymon Pustelnik”, „Piękność dnia” w Wenecji, „Viridiana” w Cannes.
 
17.12.2013, 18.00
Zwierzęta poza prawem 
Tomasz Argasiński, Joanna Wydrych, Polska 2013, 61'
W kooperacji ze szczecińską Inicjatywą na Rzecz Zwierząt Basta! i krakowską Fundacją Czarna Owca Pana Kota pokażemy dokument o sytuacji zwierząt na Białorusi oraz o sytuacji i działaniach aktywistów/aktywistek na rzecz zwierząt w tym kraju. Film powstał w ramach realizowanego przez Fundację w 2013 roku projektu promocyjno-edukacyjnego, stanowiącego wsparcie dla 4 partnerskich organizacji z Białorusi.
 
Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z aktywistami/aktywistkami na rzecz zwierząt.
 
:: WARTO SPRAWDZIĆ
www.dokumentart.info Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART
www.filmowa-gora.pl Festiwal Filmowy FILMOWA GÓRA
www.filmpolski.pl baza polskiej kinematografii i jej twórcy
www.forumart.pl Stowarzyszenie ForumArt
www.globalnepoludnie.pl Polska Zielona Sieć
www.hafciarka.art.pl HAFCIARKA FILM
www.icr.ro Rumuński Instytut Kultury
www.ilf.stopklatka.pl festiwal Ińskie Lato Filmowe
www.jimmyjazz.pl Jimmy Jazz Records
www.kampania-palestyna.pl Kampania Solidarności z Palestyną
www.mlodziifilm.pl Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film
www.sfp.org.pl Stowarzyszenie Filmowców Polskich
www.skypiastowskie.pl Sky Piastowskie
www.stopklatka.pl Internetowy Serwis Filmowy
www.wwf.org.pl Wielkopomorska Wytwórnia Filmowa
 

 

added:: 2010-01-01