OFFicyna in KONTRAPUNKT: Night of performers - 15-16.04.2011 - Lentz's Villa.

Willa Lentza, al. Wojska Polskiego 84
15/16.04.2011, godz. 00.00 
kurator: Bartosz Wójcik 

we współpracy ze Schloss Bröllin

http://kontrapunkt.pl

Międzynarodowa prezentacja sztuki żywej ukazuje różne obszary działań performatywnych - od doznań indywidualnych, poprzez operacje w innym gatunkowo obszarze, aż po działania o podłożu społeczno-kulturowym. Artyści z czterech krajów poruszają w pięciu akcjach materię live art, sięgając po ruch, słowo, dźwięk, obraz, intermedia i działania interaktywne.

Teresa Isabella Mayer / Marijana Savovska (Niemcy/Macedonia): Inverted Vision*
koncepcja: Teresa Isabella Mayer
performance: Marijana Savovska & Teresa Isabella Mayer
W swoim najnowszym projekcie Teresa Isabella Mayer zajmuje się kwestią strategii postrzegawczych i opracowywania obrazów przez ludzki umysł. Zaprasza publiczność do niezwykłego spaceru w intymnym parcours w tajemniczej przestrzeni publicznej i tym samym do uczestnictwa w eksploracji fenomenów postrzegania typu upside-down, bezpośrednio powodowanych okularami odwracającymi obraz. Przyzwyczajenia percepcyjne i ruchowe są poddawane poważnemu wyzwaniu. 
Akcja dostępna dla ograniczonej liczby osób.*
 
15.04.2011, 21:00, Willa Lentza*
16.04.2011, 15:00, Willa Lentza*

  * ze względu na specyficzny charakter działania, ilość uczestników "Inverted Vision" jest ograniczona. Rezerwacji miejsca można dokonać drogą mailową biuro@officyna.art.pl lub telefonicznie +48.694.447.735

Bartosz Wójcik / Paulina Stok-Stocka / Grażyna Teodorowicz (Polska/Niemcy): Spotkanie z cyklu: Instytut Sediny zaprasza
Kolejne spotkanie z Sediną - postacią historyczną, patronką Szczecina, opiekunką artystów - poprowadzą współpracownicy Instytutu Sediny. Instytut skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest działalność naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badań wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywające się od 2010 roku, ukazują nie tylko bogatą osobowość Sediny, ale i społeczny potencjał szczecińskiej duchowości. Spotkania te, dalekie od taniego sekciarstwa, połączone z rozrywką w dobrym guście, oferują autentyczną lokalną więź z Sediną. Na szczególnie zaangażowanych pasjonatów tematyki czekają atrakcyjne nagrody.
 
 

15/16.04.2011, 00:00, Willa Lentza

Márcio Carvalho (Portugalia): On Nomadic. Issue 1: "Still there"
"Still here" to pierwsza część projektu pt. "On Nomadic", krzyżującego sztukę performance z antropologią. Prace nad projektem rozpoczęły się od zbierania geograficznych, wizualnych i teoretycznych informacji o kilku przestrzeniach z terenów Europy oraz innych kontynentów, odwiedzonych przez artystę. 
Kwestia 1: "Still here" stanowi kolekcję doświadczeń i wizualnych dokumentacji z podróży pomiędzy afrykańskim Senegalem, belgijskim Kortrijkiem a indonezyjską wyspą Bali. Głównym tematem w działaniu związanym z doświadczeniami z powyższych miejsc będzie religia.
 
 

15/16.04.2011, 00:00, Willa Lentza

Patryk Lichota / Magdalena Przybysz/ Marta Romaszkan (Polska): STRANGE LÓÓP
koncepcja i muzyka: Patryk Lichota 
performance: Magdalena Przybysz i Marta Romaszkan
 
Strange Lóóp jest performancem interpretującym koncepcję ,,dziwnej pętli", tłumaczącej zjawisko świadomości jako wyniku sprzężenia zwrotnego układu percepcji. Dwie tancerki zaopatrzone są w poszerzone zmysły - kamerę-oko i mikrofon-ucho - tańcząc, wywołują sprzężenia zwrotne dźwięku i obrazu. Punktem odniesienia jest ustawiony w centralnym miejscu sceny głośnik, który stanowi praźródło wszystkich dźwięków; sprzęgając tworzy z tancerkami oś relacji. Parametry sprzężeń dźwięku są nieustannie zmieniane poprzez ich ruch w przestrzeni. Sprzężenia zwrotne video są kulminacyjnymi momentami spektaklu. Najpierw ukazane jako struktura samoświadomości systemu, następnie ulegają transformacjom, polegającym na ,,wpadanie w pętlę", czy oddziaływanie pętli na siebie. Wokół sprzężeń tworzy się narracja odkrywania mechanizmów poznawczych, identyfikacji przestrzeni, siebie oraz drugiej osoby. Spektakl taneczny staje się również tworzonym na żywo filmem, wypełniającym przestrzeń scenograficzną.
 
 
15/16.04.2011, 00:00, Willa Lentza

 

added:: 2011-04-15