OFFicyna in KONTRAPUNKT: Night of performers - 24/25.04 - Night of the living art in Szczecin abode 2016.

XLV Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT
 
OFFicyna w KONTRAPUNKTcie
Noc Performerów
SZCZECIN 2016
Willa Lentza
Al. Wojska Polskiego 84
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Międzynarodowy wieczór sztuki żywej – Noc Performerów – to szeroko pojęta prezentacja performance art w formie działania towarzyszącego PTMF Kontrapunkt. To próba ukazania zjawiska sztuki performatywnej widzom festiwalu teatralnego silnie osadzonego w tradycji. Stąd prezentacja zjawiska performance została dobrana przekrojowo. Gatunkowo rozbieżne prezentacje przedstawiają szeroką gamę sztuki żywej. Prezentowani artyści pochodzą z różnych krajów, posiadających różnorodne tradycje performance. Różnie traktują materię sztuki żywej – indywidualnie, społecznie lub jako materiał wyjściowy dla działania w innym gatunkowo obszarze.

Dariusz Fodczuk / Polska

„Kilka lat temu zdecydowałem się na kolektywny rodzaj pracy. Początkowo były to performances wykonywane pospołu z innymi, zaproszonymi do akcji performerami. Poszukiwałem najprostszego sposobu na zwiększenie energii i siły wyrazu performance'u. Po jakimś czasie przestałem się sztywno trzymać podziału na performerów i widownię – zacząłem włączać widzów do procesu tworzenia performance. W tej chwili, kiedy w performance’ach z cyklu "The Tiny Therapeutic Theatre" bierze udział z grubsza cała publiczność, czuję, że ja sam – jako performer, jako artysta – nie mam nic do powiedzenia ani zaprezentowania. Nie ma takiej rzeczy, którą chciałbym pokazać, nie ma takiej historii, którą chciałbym opowiedzieć. Nie znajduję rzeczy, które mogłyby skutecznie konkurować z energią wyzwalaną przez ludzi, decydujących się robić różne głupoty na rzecz innej jeszcze większej głupoty. Jedyna rzecz, jaka mnie interesuje i jaką mogę zaproponować, to kolektywna afirmacja chaosu”.

Carola Lehmann / Niemcy

Absolwentka Instytutu Teatroznawstwa Stosowanego (Institut für Angewandte Theaterwissenschaften) w Gießen. Prezentowała swoje wystąpienia m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Lipsku i Kopenhadze. W swoich działaniach performatywnych używa częstokroć video-wywiadów, które poruszają zagadnienia współczesnego dnia codziennego.

Prezentowany w trakcie „Nocy Performerów” videoesej i performance „Dinge, die ich auf der Erde traurig finde“ (‘Rzeczy, które wydają mi się smutne na świecie’), zasadza się na niedawnej podróży do Dubaju i Uum-al-Quwain, sfinansowanej przez fundusz Sztuk Performatywnych. Gąszcz drobnych obiektów pośród paralel do bliskiego Szczecinowi niemieckiego miasteczka – Pasewalku – łączy się z relacją video, nadając całości poetycką metanarrację.

http://kunstmachtschoen.de/

http://youtube.com/user/carolehmann

 

Julia Vitalis / Niemcy

Pracowała pierwotnie jako artystka w obszarze rysunku, malarstwa, obiektu, fotografii, literatury. Od 2007 r. zajmuje się głównie sztuką performance na bazie 9 Viewpoints, Action Theatre i butoh/ Noguchi Taiso. Do jej nauczycieli należą Henriette Heinrichs, Annalisa Maggiani, Yumiko Yoshioka, Minako Seki i Katsura Kan, w którego sztuce "Curious Fish" występowała w 2009 r. w Brotfabrik w Berlinie. Realizowała wystąpienia i prezentacje video na licznych festiwalach i galeriach. Ma na swoim koncie współpracę z Trio Hokuro (Michael Northam, Sachiyo Honda, Sabri Meddeb) oraz Christianem Markwartem i Nicolą Jeremic (echoplex sound). Jej performance „nichts, was dazwischen ist" (’nic, co pomiędzy’), pokazała po raz pierwszy w 2009 r. w ramach 100 Grad Festival w Berlinie, na Ostrale x:tra w Dreźnie oraz w ramach White Nights Festival Skopje.

http://vitalisart.de/

 

added:: 2010-04-24