A walk around...

“Spacerkiem po szczecińskim Śródmieściu” to nowa inicjatywa Stowarzyszenia OFFicyna, której realizacja zaplanowana jest na najbliższe 3 lata. Jest ona kontynuacją cieszącego się ogromnym powodzeniem projektu “Spacerkiem po Niebuszewie” - wyjątkowej trasy ukazującej historycznie ważne miejsca tej dzielnicy, ale także odkrywającej codzienność Niebuszewa, osobiste wspomnienia mieszkańców, miejsc istotnych i niezwykłych dla wszystkich szczecinian. 

Pragniemy wspólnie z Państwem - mieszkańcami Szczecina - tworzyć dalszą część “nieoczywistego przewodnika” po kolejnych dzielnicach w mieście. Część, którą - mamy nadzieję - z chęcią będą pisać z nami dawni i obecni szczecinianie. Tym razem do projektu włączymy również media elektroniczne - oprócz książki z mapą, którą planujemy wydać po utworzeniu trasy, w tym roku obok niniejszej podstrony projektu powstanie fanpage “Spacerkiem po szczecińskim Śródmieściu” na Facebooku.

Zamysłem projektu jest stworzenie naszego własnego, prywatnego obrazu miasta, Szczecina “dawniej i dziś”. Obrazu odbiegającego od tego, który znaleźć można w klasycznych przewodnikach po Szczecinie. Chcielibyśmy, by do istniejących już opowieści i zdjęć z historią współcześni mieszkańcy dodali własne wspomnienia i obrazy, a historia dzielnicy podzielonej administracyjnie na Północ i Zachód była odtwarzana wielopokoleniowo - przez najstarszych mieszkańców miasta, ale również ich dzieci i wnuków. 

Czekamy na sygnały od Państwa, które nieistniejące miejsca chcieliby Państwo ocalić od zapomnienia oraz czego dowiedzieć się tak o tych nieobecnych już na mapie, jak i współcześnie istniejących. Być może odkryjemy, że tylko z pozoru znamy to miasto i może mieć ono tyle twarzy, ilu jest jego mieszkańców. Na początek, w 2021 roku ze stworzonej wspólnie listy miejsc wybierzemy 40, których historie starannie dla Państwa opracujemy. Będą one ukazywać się na Facebooku (fanpage projektu) oraz niniejszej stronie projektu.  

Pomysły można zgłaszać, wysyłając mail na adres biuro@officyna.art.pl bądź pisząc wiadomość na fanpage’u.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Poniżej zasięg terytorialny Śródmieścia-Zachód i Śródmieścia-Północ


Śródmieście-Zachód
Dzielnica wyznaczona ulicami: Wojska Polskiego, Mikołaja Kopernika, Gabriela Narutowicza, al. Piastów, Placem Szarych Szeregów

Zasięg dzielnicy Śródmieście Północ
Dzielnica wyznaczona ulicami: Gontyny, Jacka Malczewskiego, Wielkopolską, Placem Szarych Szeregów, 5 lipca, Bolesława Śmiałego, Mickiewicza, Wawrzyniaka, Piotra Skargi, Rondem Giedrojcia, ks. Stanisława Staszica i Emilii Plater