Przegląd filmów krótko- i pełnometrażowych, prezentowanych w ramach objazdowego festiwalu KINO PALESTYNA – oblicza okupacji i oporu. Zaprezentowane zostały filmy dokumentalne uznanych bliskowschodnich, europejskich i amerykańskich twórców sztuki filmowej. Projekcjom towarzyszyły spotkania z naukowcami, publicystami i aktywistami z Polski i zagranicy. Główną ideą przedsięwzięcia jest upodmiotowienie społeczności palestyńskiej i jej dążeń do samostanowienia oraz walka ze stereotypami, które skrajnie zawężają dyskurs dotyczący Palestyny do problemów związanych z terroryzmem i fundamentalizmem religijnym.
W powszechnym obiegu dyskurs dotyczący Palestyny został radykalnie zawężony do problemów związanych z terroryzmem i fundamentalizmem religijnym. Przez to, jawiąc się jako zaprzeczająca wartościom Zachodu, Palestyna symbolizuje tzw. zderzenie cywilizacji. Tak wąskie spojrzenie jest krzywdzące i nieprzystające do rzeczywistości. Zapraszamy Państwa na pokazy pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów dokumentalnych, odbywające się w ramach przeglądu Kino Palestyna - Oblicza Okupacji i Oporu. Celem przeglądu jest upodmiotowienie społeczności palestyńskiej i jej dążeń do samostanowienia. Oddając narrację w ręce uznanych bliskowschodnich, europejskich i amerykańskich twórców sztuki filmowej, proponujemy świeże spojrzenie na problem palestyński i jego kluczowe przejawy. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z naukowcami, publicystami i aktywistami z Polski i zagranicy. Po każdym z czterech bloków filmowych zapraszamy widzów do rozmowy.
SOBOTA, 26 marca
PALESTYNA. OSTATNIA KOLONIA NA BLISKIM WSCHODZIE
17:00 otwarcie
17:10 ABC Okupacji, Sufyan Omeish i Abdallah Omeish, USA/PAL 2007, 85'
18:30 Skradzione dzieciństwo, Nial O’Sullivan, IRL 2009, 25'
19:10 dyskusja z Jerzym Kochanem (filozof, socjolog, antropolog kulturowy, profesor w Instytucie Filozofii
Uniwersytetu Szczecińskiego, redaktor naczelny czasopisma filozoficznego "Nowa Krytyka") oraz Magdą Qandil (inicjatorka projektu Kino Palestyna, pracowała w obozach dla uchodźców palestyńskich w Syrii i Libanie, absolwentka studiów bliskowschodnich na School of Oriental and African Studies).
NIEDZIELA, 27 marca
MIKROFONY I PIÓRA ZAMIAST KAMIENI. SZTUKA I LITERATURA OPORU
17:00 Camping Jenin, Joanna Rajkowska, PL 2008, 34'
17:40 Rytmy oporu, Jackie Reem Salloum, USA 2008, 73'
18:50 dyskusja z Dorotą Grobelną (historyczka kultury, koordynatorka festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej Urban Legend, kuratorka projektu "Minaret" Joanny Rajkowskiej w Poznaniu, pracuje w
Fundacji Signum) oraz Romanem Kurkiewiczem (dziennikarz, felietonista "Przekroju", autor spotkań, artykułów i programów o książkach, działacz na rzecz sprawiedliwości społecznej i czytelnictwa.
PONIEDZIAŁEK, 28 marca
OPÓR. ODDOLNY, POKOJOWY, SKUTECZNY
18:00 Budrus, Julia Bacha, USA/IL/PAL, 78'
19:30 dyskusja z Anetą Jerską (aktywistka z ramienia International Solidarity Movement na okupowanym
Zachodnim Brzegu, działaczka polskiej Kampanii Solidarności z Palestyną) oraz Michałem Gradoniem (były obserwator w ramach ekumenicznego programu EAPPI na okupowanym Zachodnim Brzegu, absolwent studiów bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim).
WTOREK, 29 marca
IZRAELCZYCY PRZECIW OKUPACJI I APARTHEIDOWI (w ramach OFFilmu)
18:00 Między nami, Artur Żmijewski, IL/PL, 2009, 9'
18:10 Moi sąsiedzi, Artur Żmijewski, IL/PL, 2009, 19'
18:35 Anarchiści przeciwko murowi, AAW (no copyrights), IL 2008, 33'
19.10 dyskusja z Tamirem Halperinem (były żołnierz izraelski, który odmówił kontynuowania służby wojskowej ze względów moralnych, związany z Cuneo Center for Peace w Jeninie) oraz Norbertem Leśniewicz (działacz anarchistyczny, współdziałał z grupą Anarchists Against the Wall, członek punkowego zespołu Hello Bastards z Londynu poruszającego problem okupacji Palestyny).
WSZYSTKIE FILMY W POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ (NAPISY)
wstęp: 5 zł (jeden blok)
Inicjatywie KINO PALESTYNA będzie towarzyszyć wystawa zdjęć z okupowanego Zachodniego Brzegu autorstwa Małgorzaty Juszczak.
Kino Palestyna jest inicjatywą całkowicie oddolną i not-for-profit. Do tej pory odbyło się w Warszawie, Łodzi i Krakowie.
organizatorzy:
patronat:
mecenat: