XXI FESTIWAL POLSKIEGO MALARSTWA WSPÓŁCZESNEGO

IINSTALACJE I OBIEKTY - WERNISAŻ WYSTAWY MARCINA BERDYSZAKA
Urodzony 6 listopada 1964 roku w Poznaniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie obecnie jest profesorem i prowadzi pracownię warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej oraz, wraz z ojcem prof. Janem Berdyszakiem pracownie rzeźby i działań przestrzennych. Ponadto prowadzi pracownię rzeźby w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. W latach 1999-2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu, od 2002 roku prorektor do spraw studenckich i współpracy  z zagranicą w tejże uczelni.
 
 
Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem prowadzi warsztaty twórcze w kraju i zagranicą. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, USA, Finlandii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Litwie. W swoich pracach artysta zajmuje się owocami. Bada granice kultury i natury oraz ich wzajemnych relacji. Pracuje także z zapachami. Interesuje go owoc w relacji do czasu, pamięci, iluzji czy imitacji. W swojej twórczości porusza takie problemy jak problem unifikacji, konsumpcji, nowych sentymentów i emocji prowokowanych sztucznie. Interesuje się również stereotypami wypracowywanymi przez kulturę i ich funkcjonowaniem w różnych kontekstach. Zajmuje się też nadużyciem jako formą osiągania doskonałości, oraz zagadnieniem sztucznego instynktu. Ostatnie realizacje dotyczą problemu tresury kulturowej, mechanicznego wartościowania rzeczywistości i standaryzacji odczuć i opinii dotyczących moralności.
W miejscu sztuki OFFicyna w ramach XXI Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego Marcin Berdyszak zaprezentował cztery instalacje: ,,Martwa natura z upadłym mitem", ,, Hipi Still live" oraz nigdzie dotąd nie prezentowana „Kultura zawłaszczania nieoczekiwanego" i „Jeszcze żar w popiele”. 
więcej o 
dodane:: 2006-11-01