Wieczory filmowe z OFFicyną'21

 

Od stycznia Stowarzyszenie OFFicyna kontynuuje Wieczory Filmowe z OFFicyną w sieci.  

NA CZYM TO POLEGA?

Co tydzień w środę o 18:00 na fanpage'u OFFicyny na Facebooku pojawi się streaming live Wieczorów Filmowych z OFFicyną, pod którym będzie można zostawiać komentarze. Natomiast parę dni wcześniej zostanie opublikowany w poście link z filmem, o którym będziemy rozmawiać w środę.

“Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające obrazy najciekawszych gwiazd młodego pokolenia. Projekcjom towarzyszą rozmowy o filmach, kinie, kulturze i świecie. Dyskusje prowadzą Małgorzata Frymus – reżyserka filmowa, dziennikarka i publicystka Radia Szczecin oraz dr Damian Romaniak – filmoznawca, literaturoznawca, krytyk filmowy i publicysta.
OFFicyna od początku istnienia jest realizuje cykle dyskusyjnych spotkań filmowych, wcześniej pod nazwami OFFilm, KinoOFF czy Musikino, a od 2016 roku jako “Wieczory Filmowe z OFFicyną”.
Zapraszamy!

Projekt Wieczory Filmowe z OFFIcyną dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

HARMONOGRAM PROJEKCJI
 

Wieczory Filmowe z OFFicyną w maju - “Kino Marczewskiego i suplement”

5.05.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski

Główny bohater 13 – letni Tomek Żukowski poddany jest presji skrajnych autorytetów. Z jednej strony fascynuje go wizja "nowego człowieka", wiernego socjalistycznej idei. Z drugiej zaś idea ta ulega weryfikacji pod naporem prawdy - przesiąkającej z Radia Wolna Europa i w skutek brutalności UB, do której dochodzi przy aresztowaniu ojca.

Matka wysyła chłopca na obóz harcerski, mając nadzieję, że w ten sposób pomoże mu w odnalezieniu się w komunistycznej rzeczywistości. Tam podziw chłopca wzbudza druhna przewodniczka, oddana idei komunizmu.

LINK DO FILMU -> DRESZCZE (1981) | Cały film | HD 1080p | Marek Kondrat w dramacie psychologicznym W. Marczewskiego


12.05.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski


Podczas kinowej projekcji filmu "Jutrzenka" postacie na ekranie ożywają i rozpoczynają dialog z publicznością. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością

LINK DO FILMU -> UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ | cały film | Wojciech Marczewski | Dramat / Psychologiczny [1990, Polska]

 

19.05.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski

Paweł, główny bohater filmu wraca po trzydziestu latach do wydarzeń z dzieciństwa, kiedy był pod wielkim wpływem kolegi Dawida Weisera, mającego nadnaturalne zdolności. Nie potrafi zapomnieć ani zrozumieć wypadków, których był świadkiem jako dziecko, więc przeprowadza na własną rękę śledztwo. Jednak nie znajduje jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi. Próba dotarcia do prawdy, powoli staje się obsesją bohatera.

LINK DO FILMU -> WEISER | cały film PL | Wojciech Marczewski | Dramat / Psychologiczny [2000, film polski]


26.05.2021 (środa godz. 18:00)

reż. Wojciech Marczewski


Historia miłości dwojga młodych ludzi. Chłopak przeżywa rozterki. Nie chce popaść w przeciętność, nie chce stać się jednym ze "szczurów" goniących za pieniędzmi. Zastanawia się nad wstąpieniem do zakonu, boi się trudu życia codziennego. Dziewczyna studiuje zaocznie, zarabia jako garderobiana pracując przy filmach i rewiach mody. Obawia się, że jest dla chłopaka przeszkodą na drodze do samorealizacji. Ale też zastanawia się, czy nie powinna zmusić go do stawienia czoła życiu.

LINK DO FILMU -> SUPLEMENT | cały film | Krzysztof Zanussi | Dramat psychologiczny [2002, Polska]

 

Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Komedia i Romans”

7.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Radosław Piwowarski

 
Sławny aktor Rafał Nawrot poznaje przypadkowo Julię, uczennicę szkoły muzycznej, która zaprasza go na spotkanie ze szkolnym kołem teatralnym. Znajomość ta fascynuje obie strony, przyjaźń przeradza się w miłość. Rozpoczyna się romans pięćdziesięcioletniego mężczyzny i nastolatki…


 
14.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Charles-Olivier Michaud

 
Delphine Lamarre, której życiowymi pasjami są muzyka i taniec. Dziewczyna przygotowuje się do castingu, który może otworzyć jej drzwi do kariery profesjonalnej tancerki. Misternie tkany plan wisi na włosku, kiedy partner Delphine doznaje kontuzji. Wtedy zjawia się przystojny i utalentowany tancerz, Marc, który również nie ma partnerki i marzy o wzięciu udziału w przesłuchaniu...


 
21.04.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Karel Steklý

 
Józef Szwejk wkracza na widownię wojny przez knajpę pana Paliveca, gdzie wdał się w dyskusję z agentem policji Bretschneiderem.
 
28.04.2021 (środa godz. 18:00) 
reż. Věra Chytilová

 
Żywiołowy "dokument komediowo-filozoficzny", jeden z symboli czechosłowackiej Nowej Fali. Dwie atrakcyjne, pełne seksapilu dziewczyny, które nie tylko nie chcą dorosnąć, ale jeszcze pragną być zdemoralizowane, naciągają starszych panów, a z młodszymi prowadzą dwuznaczną grę. Im bardziej się demoralizują, tym mniejszą uwagę otoczenia zwracają, a to właśnie na niej im najbardziej zależy.


Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Klasyka Polskiego Kina”

3.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Marek Piwowski
 
Debiut fabularny Marka Piwowskiego. Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku.
 
 

10.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Andrzej Wajda
 
Film Andrzeja Wajdy z 1970 roku. Ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o śmierci i miłości, uważana za jeden z najważniejszych filmów w dorobku reżysera. ... Leśniczy Bolesław to człowiek zdrowy i silny, ale po śmierci żony całkiem pozbawiony chęci do życia.

 
17.03. 2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski
 
Polski film psychologiczny z 1979 na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem.
Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej w wielokulturowym miasteczku galicyjskim Turka, gdzie jako komendant punktu etapowego stacjonuje odesłany na tyły, nieuleczalnie chory młody ułan – porucznik armii austro-węgierskiej.

 
24.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Zanussi
 
Klasyk polskiego kina psychologicznego. Witold jest młodym pracownikiem biura wystaw zagranicznych, jest też synem zmarłego alpinisty który zginął w Himalajach. Wyjeżdża do Indii gdzie odkrywa różne ciemne interesy swego szefa i kolegów. Próbuje się temu przeciwstawić, bezskutecznie - wpada w konflikt z przełożonym i pozostałymi pracownikami. Jest szykanowany, wreszcie traci prace. Wcześniej umiera mu matka i zmuszony jest do zarabiania myciem okien w biurach i przy remontach kamienic. Interesuje sie matematyką i chodzi jako wolny słuchacz na wykłady. Podczas remontu jednej z kamienic przypadkowo oderwany kawałek gruzu trafia przechodzącą dziewczynkę. Tragiczny wypadek szokuje Witolda....
 

 
31.03.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Jacek Koprowicz
 
W Sopocie dochodzi do serii dziwnych i niebezpiecznych wypadków. Komisarz z aspirantem usiłują rozwiązać tajemnicę paranormalnych zjawisk. To pierwszy polski film całkowicie poświęcony tematyce okultystycznej. "Medium" powstało na fali wielkiego zainteresowania zjawiskami z dziedziny parapsychologii i istnieniem nadprzyrodzonych sił tajemnych, z którymi mogą obcować jedynie ludzie wybrani. Stanowi swoisty kolaż horroru, thrillera i kina sensacyjnego.

 

Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Zmysłowość w kinie”
 
3.02.21 (środa godz. 18:00) 
reż. Vadim Jean

 
Nieuleczalnie chora Sarah powraca do rodzinnego domu. Kobieta przed śmiercią chce zrealizować kilka marzeń. O pomoc prosi byłego ukochanego. Okazuje się, że młodzieńcze uczucia nie wygasły.
10.02.21 (środa godz. 18:00)
reż. Krzysztof Kieślowski
 
Młody chłopak zakochuje się w starszej od siebie sąsiadce. Po pewnym czasie zaczyna podglądać jej miłosne podboje z mężczyznami, których, w późniejszym okresie nie będzie mógł znieść. Któregoś dnia postanawia zapukać do jej drzwi...

 
17.02.21 (środa godz. 18:00)
reż.  Walerian Borowczyk

 
Kontrowersyjny film erotyczny na podstawie powieści, która stała się ponad 100 lat temu skandalem literackim epoki.24.02.21 (środa godz. 18:00) 
reż. Lewis Gilbert

 
Młoda kobieta, pracująca jako fryzjerka postanawia wrócić do szkoły, zdobyć lepsze wykształcenie, podnieść jakość swojego bezbarwnego życia. Spotyka na swojej drodze znanego i cenionego profesora, z którym prowadzi długie dyskusje, stopniowo uświadamiając sobie swoją wartość. Czy wyjdzie poza rolę kury domowej? Czy między nią a profesorem nawiąże się nić porozumienia?
-------------------------------------------------------------------------------------------

 
13.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Filip Bajon
 

Władysław Góralewicz, były mistrz świata zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim przekazuje operze swą imponującą kolekcję nagród. Udziela wywiadu i wspomina własne życie młodego, galicyjskiego wieśniaka.

 
20.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Wojciech Marczewski

 

Jeden z ważniejszych debiutów w powojennym kinie polskim. Początek XX w. Mikołaj Srebrny mieszka wraz z ojcem, matką i nauczycielem w miejscowości Poręba Murowana. Kiedy chłopiec rozpoczyna naukę w gimnazjum, rodzice postanawiają umieścić go u krewnych. Mikołaj nie czuje się tu szczęśliwy. Wuj często urządza pijackie awantury, a w szkole nauczyciele znęcają się nad bezbronnymi uczniami. Po śmierci ojca chłopiec wraz z matką zamieszkuje u babci. Zaczyna trudny okres dojrzewania.


 
27.01.2021 (środa godz. 18:00)
reż. Janusz Majewski


Polski film grozy. Akcja dzieje się na Żmudzi, kiedy to Pastor Wittembach jedzie tam w celu prowadzenia badań naukowych. Trafia do pałacu hrabiego Michała Szemiota, w którym poznaje mroczne tajemnice rodziny.

 


(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)