Wieczory Filmowe z OFFicyną - Światowe Kino Europejskie

Start w każdą środę o 18:00, zapraszamy do kina Sczecińskiego Inkubatora Kultury. 
 
 
Środa, 30.09.2020 godz. 18:00
 
reż Ingmar Bergman, 93 min.
 
Jeden dzień z życia siedemdziesięcio-ośmioletniego profesora, który wyrusza w podróż ze Sztokholmu do Lund  na uroczyste obchody swojego jubileuszu naukowego. Spotkani po drodze ludzie, mijane miejsca stają się pretekstem do wspomnień, a także rozmyślań o życiu i zbliżającej się śmierci. Niesłabnącą popularność film zawdzięcza głównej postaci, w którą wcielił się mistrz szwedzkiej szkoły – Victor Sjöström – autor m.in. „Furmana śmierci”, którego Bergman zaliczał o najpiękniejszych filmów w historii kina.
 

Środa,  23.09.2020 godz. 18:00
 
reż. Krzysztof Kieślowski, 100 min.
 
Młodziutka modelka Valentine Dussaut. Pewnego wieczoru potrąciła samochodem psa błąkającego się po ulicy. Wystraszona i zdenerwowana odwozi zwierzę pod adres przyczepiony do obroży. Właścicielem okazuje się emerytowany sędzia, który jednak nie jest zainteresowany losem zwierzaka. Przy kolejnej wizycie dziewczyna odkrywa, że sędzia zajmuje się podsłuchiwaniem swych sąsiadów. Początkowo jest oburzona, ale kiedy w końcu zaczyna poznawać tego starego samotnego człowieka, zwykła znajomość zaczyna przeradzać się w głęboką przyjaźń. 
 

Środa, 16.09.2020 godz. 18:00
 
reż. Krzysztof Kieślowski, 91 min.
 
Małżeństwo – On Polak Karol, ona – Francuzka Dominique.  Mieszkają razem we Francji. Niestety pewnego dnia życie w obcym kraju, obcej kulturze zaczyna się stawać dla Karola coraz bardziej uciążliwe.
Ciągły stres powoduje, że nie może on w pełni zadowolić żony w ich intymnym pożyciu, przez co Dominique od niego odchodzi. Pozostawiony na ulicy z jedną walizką, Karol usiłuje zarobić na bilet powrotny do Polski grając w metrze na grzebieniu. Poznaje tam innego Polaka Mikołaja, zdesperowanego intelektualistę, który postanawia mu pomóc i w walizce przemyca go samolotem do kraju. Tam Karol szuka sposobu do zmuszenia przyjazdu Dominique do Polski.
 

Środa,  09.09.2020 godz. 18:00
 
reż. Krzysztof Kieślowski, 100 min.
 
Julie traci w wypadku samochodowym męża, Patrica, wybitnego kompozytora oraz córeczkę Annę. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego tego, czego miała niegdyś pod dostatkiem.  Kobieta chce zacząć życie od nowa, tym razem w nic nie angażując się naprawdę, ale takie postępowanie nie przynosi jej ukojenia.


Środa, 02.09.2020 godz. 18:00
 
reż. Krzysztof Kieślowski, 98 min.
 
We Francji i w Polsce żyją dwie identyczne dziewczyny, Véronique i Weronika. Obie urodziły się w tym samym dniu. Nie wiedzą o swoim istnieniu.  Niestety Weronika podczas występu z chórem niespodziewanie umiera na scenie na atak serca. Jej francuska imienniczka zaczyna odczuwać stratę bardzo bliskiej osoby.
 
 
 
(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)
 

 

dodane:: 2020-08-26