09.05.18 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Majowe środy z kinem europejskim w Szczecinie

Kolejna odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną poświęcona będzie laureatom i intrygującym produkcjom prezentowanym podczas zeszłorocznej edycji Szczecin European Film Festival. Selekcja najnowszego europejskiego dokumentu, zaskakujące animacje i teledyski, a wszystko to w środę 9, 16 i 23 maja w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego o godzinie 18:00. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych produkcji, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

Środa 9 maja, godz. 18:00

Nieproste historie„Jestem”
reż. Grzegorz Paprzycki, 23 min., dokument, PL 2017 r.

Para małżonków wybiera się w podróż przez francuskie Alpy. W pięknych krajobrazach dzielą się poglądami na temat wiary i powstania świata. Ta niezwykła etiuda dokumentalna pokazuje intymny obraz nieprzeciętnej pary, która bardzo się kocha, ale też w ciekawy sposób komentuje bieżące wydarzenia o tematyce społeczno-politycznej i religijno-metafizycznej (problem z Islamem, zaszłości historyczne związane z III Rzeszą). Grzegorz Paprzycki jest tutaj reżyserem, montażystą oraz autorem dźwięku i zdjęć. W efekcie powstało niebanalne połączenie dokumentu z filmem drogi.


„Józio, chodź do domu”
reż. Marcin Chłopaś, 30 min., dokument, PL 2016 r.

Społeczeństwa odrzucają ,,innych” z jakichś zazwyczaj absurdalnych powodów. W Polsce Żyd czuje się obco i jak obcy jest traktowany. Ten sam Żyd staje się obcym również w Izraelu, kiedy wychodzi na jaw, że nie jest obrzezany. ,,Józio, chodź do domu” to historia dziecka ludzi ocalałych z Holokaustu, które zostaje odrzucone wiele razy – zarówno przez Polaków, jak i Żydów. Bohater po raz pierwszy od 54 lat podróżuje do rodzinnego Wałbrzycha, tylko po to, żeby odkryć, że jego dom tak naprawdę nie istnieje. Muzykę do tego filmu skomponował Mikołaj Trzaska.


„SOXSO – Madness”
reż. Adrian Szczepaniak, 7 min., teledysk, PL 2017 r.

Wspaniale zrealizowany teledysk  połączony z animacją, o walorach fabularnych z elementami horroru, przedstawiający osoby, które otrzymały tajemniczy telefon…  SOXSO – Madness to  teledysk miły zarówno dla ucha jak i oka.


„Once Upon a Line”
reż. Alicja Jasina, 7 min., animacja, PL 2016 r.

Jak wyglądają etapy  związku, jakie uczucia  kłębią się w ludzkim sercu i umyśle? Animacja pokazująca miłosne koło, od samotności po zerwanie… a nawet i więcej.


„Pan Charon”
reż. Mateusz Żegliński, 12 min., dokument, PL 2017 r.

Widzimy ich dopiero gdy niosą trumnę, lecz jak wygląda praca grabarza poza pogrzebem? Krótkometrażowy dokument  przybliża historię  jednego z pracowników zakładu pogrzebowego.


„Prezent”
reż. Sylwia Rosak, 15 min., dokument, PL 2017 r.

Intymna opowieść o relacji łączącej ojca z córką opowiedziana w dziewięciu rozdziałach. Polska reżyserka Sylwia Rosak w niebanalny sposób pokazuje, jak życie człowieka dzieli się na poszczególne fragmenty. Każdy z nich jest metaforycznym wspomnieniem z czasów wczesnego dzieciństwa, okresu dojrzewania i dorosłego życia. Ważną rolę w tym filmie odgrywa postać ojca, który bardzo wyraźnie zapisał się w pamięci bohaterki i ma wpływ na jej obecne życie.


Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat prezentowanych filmów.

Projekcja odbędzie się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w środę 9 o godzinie 18:00. Wstęp wolny.Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

dodane:: 2018-04-24