09.05.17 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Polscy laureaci Szczecin European Film Festival ’16

Wtorek 9 maja, godz. 17:00


 

Resce la Lune” reż. Gloria Kurnik, Giulia Di Battista

dokument, rok 2016

Gloria Kurnik i Giulia Di Battista stworzyły bardzo oryginalny i bogaty w filozoficzne treści obraz. Główna bohaterka Vittoria opowiada swoją burzliwą historię życia wykonując przy tym niewzruszenie rybackie sieci. U schyłku swojego życia stara się odnaleźć odpowiedź na pytanie jak toksyczne relacje czy uprzedzenia wpłynęły na jej życie.

Film zdobył serca jurorów Szczecin European Film Festival, które przyznało mu nagrodę za „najbardziej poruszający film”.

Goran the Camel Man” reż. Marcin Lesisz

dokument, rok 2016

Goran, a właściwie Roland Charles Verdon, jest z pochodzenia Szwajcarem i od ponad 27 lat prowadzi nomadyczny, cygański tryb życia. Bohater z gracją i dumą przemierza Jedwabny Szlak w towarzystwie ulubionych zwierząt: psów, kóz i wielbłądów. Marcin Lesisz w fascynujący sposób przedstawia krótki fragment z życia tego niezwykłego homo viatora.

Laureat nagród na takich festiwalach jak: Nowe Horyzonty, Parnu - Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych i Szczecin European Film Festival.

Obiekt” reż. Paulina Skibińska

dokument, rok 2015

Produkcja w ciekawy sposób łączy film dokumentalny z kinem eksperymentalnym. Reżyserka tworzy wyjątkowy obraz akcji poszukiwawczej odbywającej się na styku dwóch przestrzeni – lodowej pustyni oraz świata podwodnego. Niespotykane zestawienia obrazów wyznaczają rytm i niezwykłą atmosferę tego filmu.

Reżyserka obrazu, została uhonorowana nagrodami na Sundance Film Festival, Camden Cartel, Short Waves Festival, Szczecin European Film Festival, a także zdobyła Nagrodę Programu 3 Polskiego Radia.

Lekcja Patriotyzmu” reż. Filip Jacobson

dokument, rok 2015

Film przedstawia konkurs piosenki patriotycznej, który odbył się w jednej z polskich szkół podstawowych z okazji Święta Niepodległości. Reżyser w nienachalny sposób prowokuje nas do zadania sobie pytania czym tak naprawdę jest patriotyzm. Czy jako Polacy musimy podchodzić do niego aż tak poważnie?

Zdobywca nagrody Findling SEFF oraz Złotego Gołębia na DOK Leipzig.

Bojownik” reż. Anna Pawluczuk

dokument, rok 2015

Niezwykle wnikliwe i intymne studium macierzyństwa, którego różne odcienie zostały przedstawione w ciągu zaledwie dwunastu minut. Główną bohaterką jest Sylwia, żona i matka, kobieta silna psychicznie, wykazująca skłonności do dominacji oraz kontroli nad wszystkimi, którzy znajdują się wokół niej.

Zdobywca wyróżnienia w Konkursie Polskim Szczecin European Film Festival.

The Deal” reż. Ewa Smyk

dokument, rok 2015

Błyskotliwa krótkometrażowa, animowana opowieści o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnio-polskim pograniczu. Film jest niezwykle osobistą refleksją na temat meandrów pamięci i rzeczy, które przywołują wspomnienia.

Zdobywca nagrody na Animage International Animation Festival of Pernambuco, film był prezentowany na wielu festiwalach na całym świecie np. London Short Film Festival, Lago Film Fest, Athens Animfest.

Dyskusję na temat nowych ścieżek w polskim kinie dokumentalnym poprowadzi dr Damian Romaniak.

 

Projekcja odbędzie się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie we wtorek  9 maja o godzinie 17:00.

WSTĘP WOLNY


Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerzy: Uniwersytet Szczeciński, Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, Studio Munka, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Filmowa.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

dodane:: 2017-04-28