29.08.18 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Wakacyjne wieczory z dobrym kinem z Wysp Brytyjskich na Łące Kany

Letnia  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną przeniesie nas w intymny świat mieszkańców Wysp Brytyjskich. Pod gwiazdami w każdą środę lipca i sierpnia na Łące Kany będziemy mogli obejrzeć najciekawsze propozycje angielskiej i irlandzkiej kinematografii z ostatnich lat. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy produkcje m.in. nominowane do Oscara oraz zdobywców Irlandzkiej Nagrody Filmowej i Telewizyjnej. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę lipca i sierpnia zapraszamy na selekcję niezależnych krótkich metraży oraz klasyków polskiego kina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

 

Środa 29  sierpnia, godz. 22:00
Przegląd Wyspiarskich shortów

Przegląd wybranych filmów dokumentalnych i fabularnych z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii docenionych na Szczecin European Film Festival. Wśród prezentowanych dzieł zobaczymy m.in. przełamanie bariery między dokumentem a animacją oraz artystyczne spojrzenia na otaczający nas świat.

„White Mountain”
reż.  Emma Charles, 21 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.


Dzieło podejmuje bardzo ważną refleksję dotyczącą prywatności, kontroli i wolności w wirtualnym świecie. Gdzie znajdują się dane Wikileaks i The PirateBay? Dowiecie się tego z filmu Emmy Charles.

 

„Condrong”
reż.  Gonçalo Almeida, 11 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

„Condrong” jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu.

 

„The Deal”
reż.  Ewa Smyk, 5 min., dokument, Polska/Wielka Brytania, 2015 r.

„The Deal” jest krótkometrażową, animowaną opowieścią o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnim krańcu Polski. To ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią pogranicza gatunków.

 

„La Historia de Samuel”
reż.  Oliver Hardcastle, 14 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

Ten film jest sugestywną i wstrząsającą opowieścią jednego człowieka, Samuela Houstona, który był więźniem politycznym podczas dyktatury wojskowej w Chile. Historia opowiadana przez pryzmat głównego bohatera nie pozostawi nikogo obojętnym.

 

„Watch”
reż.  Ewan Golder, 21 min., dokument, Wielka Brytania, 2015 r.

 „Watch” jest dogłębnie osobistym i poruszającym filmem analizującym stratę, wrażliwość, przetrwanie i upamiętnianie.


 „Cosmic Joe
reż. Aleksandra Rydzkowska, Louise Wallace, 9 min., fabuła, Irlandia/Polska, 2017 r.

„Cosmic Joe” luźno dotyka współczesnym problemów fali imigrantów i uchodźców, skłaniając nas do zastanowienia się nad absurdem idei granic i uświadamiając nam odpowiedzialność,  konsekwencję wolności, której wszyscy tak bardzo pożądamy.

 

 

Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat prezentowanych filmów.

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.


Wszystkie projekcje odbędą się na Łące Kany lub w razie brzydkiej pogody w Piwnicy Kany, pl. Św. Piotra i Pawła 4/5 w Szczecinie, w każdą środę od 4 do 25 lipca oraz od 1, 22 i 29 sierpnia o godzinie 22:00. Pokaz 8 sierpnia odbędzie się o godzinie 22:20. Wstęp wolny.


Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Partnerzy: Piwnica Kany,  Ośrodek Teatralny Kana, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

 

added:: 2018-08-24