23.05.18 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Majowe środy z kinem europejskim w Szczecinie

Kolejna odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną poświęcona będzie laureatom i intrygującym produkcjom prezentowanym podczas zeszłorocznej edycji Szczecin European Film Festival. Selekcja najnowszego europejskiego dokumentu, zaskakujące animacje i teledyski, a wszystko to w środę 9, 16 i 23 maja w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego o godzinie 18:00. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych produkcji, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

Środa 16 maja, godz. 18:00

Poszukując zmian„La concorrente”
reż. Alberto Diana, 39 min., dokument, IT 2016 r.

Francesca to nauczycielka gimnastyki, mieszkająca z trójką dzieci na Sardynii. Kryzys ekonomiczny mocno odbił się na jej rodzinie i skłonił ją do niestandardowych działań. Francesca decyduje się spróbować swoich sił w telewizyjnym teleturnieju. „The Contestant” to obyczajowy dokument o niezwykle silnej i dynamicznej kobiecie, która dzielnie znosi przeciwności losu i stara się być jak najlepszą matką.


„In the Backward of Time”
reż. Danilo Torre, 10 min., dokument, IT 2017 r.

Nietuzinkowa produkcja inspirowana klasycznym gatunkiem filmowym, jakim jest symfonia miejska. Tytuł odnosi się do strofy z „Burzy” Williama Szekspira, opowiadającej historię Prospera, czarownika i prawowitego księcia Mediolanu. Nawiązując do manipulacji Prospera, film używa licznych trickowych zabiegów filmowych. Film zdaje się poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czy da się wykrystalizować czas za pomocą przeterminowanego materiału filmowego?


„D|DK”
reż. Karsten Wiesel, 10 min., dokument, DE/DK 2017 r.

Film składa się z 9000 ujęć, ożywiających 67-kilometrowy pas granicy niemiecko-duńskiej i nawiązuje do trudnej historii granicznej.  Po długotrwałych krwawych konfliktach na tym terytorium, granica ta stała się ostatecznie miejscem pokojowym. Jej przebieg został ustalony w przeprowadzonym w 1920 r. referendum. Poszukiwanie najlepszej formy określania granic za pomocą demokratycznych środków jest procesem unikatowym w skali światowej, a jej efekty zobaczyć można w filmie "D|DK".


„Pięknie nam się układa”
reż. Maciej Jankowski, 27 min., dokument, PL 2016 r.

Intrygująca historia młodej polsko-ukraińskiej pary - Kasi i Emila. Pewnego dnia postanawiają dokonać radykalnych zmian i zarabiać sprzedając swoje życie intymne w Internecie, lecz jak przełoży się to na stosunki rodzinne? Maciej Jankowski stworzył bardzo odważny dokument o młodych ludziach, którzy poszukują swojego miejsca w życiu.


Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat prezentowanych filmów.

Projekcja odbędzie się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w środę 23 maja o godzinie 18:00. Wstęp wolny.Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

 

added:: 2018-05-17