12.09.17 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Z Kamerą przez Bałtyk
 
Zapraszamy na wrześniowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną”, podczas których zaprezentujemy wyróżniające się podejmowaną tematyką i wielokrotnie nagradzane produkcje twórców z Łotwy, Szwecji, Estonii, Litwy i Danii.
 
Pokazy odbywać się będą w każdy wtorek o godzinie 19:00 w siedzibie Stowarzyszenie Kamera w Szczecinie. W programie filmy nagradzane m.in. na  Berlinale, Palm Springs International Film Festival oraz przez Szwedzki Instytut Filmowy. Wypłyń na morze europejskiego kina z OFFicyną!
 
Wstęp wolny.
 
Wtorek 12 września, godz. 19:00
 
 
 
 
 
„Flocken” / „Stado”
reż. Beata Gĺrdeler, 110 min., dramat,  Szwecja, 2015 r.
 
Z dala od zgiełku dużych miast wszyscy się znają i mają silne relacje społeczne. Spokojne życie nastolatki w małej skandynawskiej miejscowości jest utarte schematami i zwyczajnością. Wszystko się jednak zmienia gdy zostaje zgwałcona. Zamiast otrzymać wsparcie, zostaje posądzona o kłamstwo i napiętnowana przez lokalną społeczność. Film pokazuje co przechodzą zgwałcone kobiety mieszkające na peryferiach i z jakimi problemami muszą się mierzyć. Czy uda się Jennifer przekonać sąsiadów i bliskich kto tak naprawdę jest ofiarą?
 
Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, Złotym Żukiem przez Szwedzki Instytut Filmowy oraz Złotym Koziołkiem na Ale Kino!, nominowany w konkursie "Meeting Point" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid.
 
 
Dyskusję towarzyszącą projekcji filmu przeprowadzi Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

 

Region Morza Bałtyckiego jest nie tylko zróżnicowany kulturowo, ale również bogaty w nietuzinkowe zjawiska filmowe, które we wrześniu przybliżymy w postaci projekcji filmów oraz rozmów na ich temat. Jak poradzi sobie z dramatem życiowym młoda Raya i jej rodzeństwo z Łotwy, a jak Jennifer ze Szwecji? Jak brzmią dźwięki litewskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, a co będziemy jeść w przyszłości? Przyjdź i przekonaj się sam. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę oraz Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin.

Projekcja odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, al. Papieża Jana Pawła II 17 (wejście od ulicy Mazurskiej), we wtorek 12 września o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na: http://officyna.art.pl.

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Patronat medialny: TVP3 Szczecin

 

Partner: Stowarzyszenie Kamera

 

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna. 

 
 

 

added:: 2017-09-06