Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną - EPIZOD SZWECJA vol.2

25 sierpnia o godzinie 22:00 odbędzie się już ostatni pokaz z cyklu "Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną" poświęcony najnowszym produkcjom ze Szwecji. Organizatorem jest Stowarzyszenie OFFicyna, a współorganizatorem Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 
 
Podczas pokazu będzie można zobaczyć następujące filmy:
 

"Hopptornet" / "Ten Meter Tower", reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertyck, dokument, SE 2016.

10-metrowa wieża do skoków. Ludzie, którzy nigdy przedtem nie byli na jej szczycie, stoją przed nie lada dylematem. Dokument ten to studium człowieka muszącego wybrać pomiędzy przełamaniem strachu a upokorzeniem. Jak wyglądamy w momencie wahania? Jacy jesteśmy w chwili przezwyciężenia instynktownego lęku?

 
2016: nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego w konkursie Startsladden na Göteborg International Film Festival.
 

 

Axel Danielson (ur. 1976) – pochodzi z południa Szwecji. Zanim został filmowcem, Axel pracował jako strażak. W 2001 r. rozpoczął naukę w Filmhögskolan na Uniwersytecie w Göteborgu. Jego film dyplomowy „Sommarlek” (2005 r.) otrzymał liczne nagrody na festiwalach filmowych dookoła świata.

 
Maximilien van Aertryck (ur. 1989) – urodził się niedaleko Paryża, obecnie mieszka w Sztokholmie. Uczęszczał na kurs dokumentalny Biskops-Arnö w Szwecji jak i na zajęcia z reżyserii w Göteborgu oraz na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jego filmografia składa się z trzech krótkich dokumentów na temat bycia wrzuconym w nietypowe otoczenia. W tej chwili pracuje nad swoim pierwszym dokumentem pełnometrażowym „Matrimania”, do którego zdjęcia zakończył niedawno w Indiach.
 
 
"Mamma vet bäst" / "Mother knows best", reż. Mikael Bundsen, fabuła, SE 2016.
 
Matka daje kilka przyjaznych rad swojemu nastoletniemu synowi po poznaniu jego chłopaka. Choć sama go w pełni akceptuje, daje synowi do zrozumienia, że inni ludzie, w tym jego ojciec, niekoniecznie wykażą się podobną otwartością. Niezręczna rozmowa w samochodzie prowadzi do zmiany ich relacji raz na zawsze. Film nakręcony w dwóch ujęciach.
 
2016: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego w konkursie Startsladden na Göteborg International Film Festival.
 

 

Mikael Bundsen (ur. 1989) – filmowiec pochodzący z Göteborga (Szwecja). Zdobył dyplom magistra z reżyserii na Uniwersytecie w  Göteborgu w 2012 r. Jest reżyserem 29-minutowego filmu fabularnego „Something Begins, Something Ends” z 2010 r., dzięki któremu zdobył wyróżnienie podczas Stockholm International Film Festival.

 

 

"Pappersvärld" / "A Paper World", reż. Jöns Mellgren, animacja, SE 2014.

 

Animacja poklatkowa o dojrzałym mężczyźnie, który powraca pamięcią do swojej młodości. Nietuzinkowa okazja do podziwiania wyobraźni autora. Stworzony z wielką dbałością o szczegóły, ten oryginalny i bardzo osobisty film porusza temat wspomnień i straty.
 
2015: nagroda Best Nordic Animation or Art Film na Minimalen Short Film Festival.
2014: złoto na konkursie Kolla! w kategorii film animowany.
 
 
Jöns Mellgren (ur. 1976) – pisarz, autor filmów oraz ilustrator. Zadebiutował podczas Natur & Kultur w 1999 r. swoją książką „Djungelnatt”. W 2009 r. opublikował „Mustafa och stormen”, a w 2010 r. „Rufus i underjorden”, natomiast w 2013 r. wydał chwaloną przez krytyków książkę „Sigrid och Natten”. Wszystkie jego prace są niezwykle poetyckie i dodające otuchy, a ich tematem są głównie przyjaźń i strata.
 
 
"Micke & Tommy", reż. Martina Carlstedt, dokument, SE 2013.
 
Micke i Tommy są najlepszymi przyjaciółmi. Razem wyruszają nocą w rejs. Micke chce poznać jakąś dziewczynę, ale jego wymagania są bardzo wysokie. Stawia czoła wyzwaniu na parkiecie – na szczęście towarzyszy mu Tommy.
 

 

"Kärleksförmedlingen" / "The Love Agency", reż. Martina Carlstedt, dokument, SE 2013.
 
W dzisiejszych czasach jest coraz mniej powodów, aby ufać Internetowi w sprawach miłosnych. Svetlana prowadzi swoje biuro matrymonialne w Archangielsku zupełnie analogowo – przy pomocy telefonu, folderów, fotografii.
 
2013: nagroda Tempo Short Award dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.
 
 
Martina Carlstedt (ur. 1985) – reżyserka i operatorka pracująca w Sztokholmie (Szwecja). Wyreżyserowała kilka krótkometrażowych dokumentów badających tematy relacji, często odnoszących się do alienacji i społeczności. Jej debiutancki film „Claes” zdobył kilka nagród dla najlepszego dokumentu krótkometrażowego w 2011 r. Martina jest absolwentką Akademii Sztuk Dramatycznych w Sztokholmie, gdzie w 2013 r. uzyskała dyplom z filmu dokumentalnego; studiowała również psychologię.
 
 
"Ett enklare liv" / "A simpler life", reż. Gunhild Enger, fabuła, SE 2013.
 
Ing-Marie i Carl są niezmiernie zajętym małżeństwem: ona ma swoje treningi, a on ogrodnictwo. Otaczają się urządzeniami, które mają ułatwiać życie, jednak tylko wszystko komplikują. Zabawna letnia refleksja nad tym, że pogoń za nowinkami być może nie jest najlepszą drogą do szczęścia.
 
2013: nagroda Blikket dla najlepszych zdjęć; nagroda główna na Festival de Signes de Nuit.
 
 
Gunhild Enger (ur. 1980) – ukończyła Edinburgh College of Art w 2005 r. oraz The School of Film Directing w Göteborgu w 2012 r. Była nominowana do nagrody BAFTA za swój film dyplomowy „Bargain” i od tamtej pory prezentuje swoje produkcje na festiwalach na całym świecie. Jej film z 2012 r. „Premature” zdobył wiele nagród, m.in. Grand Prix na Brief Encounters w 2012 r.
 
 
"Händelse vid bank" / "Incident by a bank", reż. Ruben Östlund, dokument, SE 2010.
 
Nagrodzony na Berlinale film dokumentalny na podstawie sprawozdania (oraz nagrania) dwóch świadków nieudanego napadu na bank. Nakręcona pojedynczym ujęciem, dbająca o każdy szczegół, zabawna rekonstrukcja z udziałem prawie setki osób.
 
2010: Złoty Niedźwiedź (Berlinale); Srebrny Smok dla najlepszego filmu dokumentalnego (Kraków Film Festival).
 
 
Ruben Östlund (ur. 1974) – wywodzi się z niewielkiej wyspy Styrsö na zachodzie Szwecji. W 2004 r. zadebiutował kontrowersyjną fabułą „The Guitar Mongoloid”, która zdobyła nagrodę Fipresci podczas Moscow International Film Festival 2005. W 2006 r. wyreżyserował krótkometrażowy film „Autobiographical Scene number: 6882”, który otrzymał Prix UiP w Edynburgu i został nominowany do nagrody EFA jak i szwedzkiej nagrody Guldbagge dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Jego druga fabuła, „Involuntary”, miała swoją premierę w ramach oficjalnej selekcji Cannes 2008 i była chwalona jako jeden z najbardziej oryginalnych filmów w sekcji Un Certain Regard. Wizualna narracja Rubena oraz jego znakomicie zaplanowane, bezkompromisowe ujęcia sprawiły, że reżyser cieszy się uznaniem krytyków jak i licznymi nagrodami.
 
 
Kuratorem projektu Epizodu - Szwecja jest Sven Eggers. 
 
Na wszystkie projekcje wstęp wolny.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin
 
Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
 
 
Dofinansowano ze środków Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu: 25x25 'Kontakt festiwali filmowych'.
 
 
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna
 
 
 
Współorganizator projektu: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 
 
 
Partnerzy projektu: FILMKUNSTFEST M-VDen Danske Filmskole
 
          
 
 

 

 

added:: 2016-08-18