31.10.18 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Jesienne wieczory z gorącym performansem

Jesienna  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną zabierze nas w niesamowity świat włoskiego dokumentu i performance z bogatych zbiorów Fuorinorma. W klimatycznej przestrzeni Stowarzyszenia Kamera (aleja Papieża Jana Pawła II 17) będziemy mogli obejrzeć nieszablonowe dzieła ostatnich lat z gorącego Półwyspu Apenińskiego. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy liczne premiery, po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę miesiąca zapraszamy na miejskie wspomnienia – czyli pokazy filmów ze Starego Cyfrowego Szczecina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

 

Środa 31 października, godz. 18:00
„Ophelia did not drown”

reż. Francesca Fini, 91 min., dramat/biografia/fantasy, Włochy, 2016 r.

Eksperymentalny projekt videoart, surrealistyczny film, który integruje materiały z Istituto Luce - włoskiego państwowego archiwum filmów dokumentalnych o włoskim społeczeństwie od 1927 roku - oraz autorskie filmy współczesnej artystki Francesca Fini. W centrum tego wszystkiego jest Ofelia, która różni się od tej przekazanej przez tradycję literacką: nie jest delikatną nastolatką, ale wieloma kobietami o różnych kolorach, cechach i wieku. Ofelia, w końcu nie tonie, wyrzekając się swego przeznaczenia jako romantyczna bohaterka, by stać się "normalną osobą".

Projekcji filmu będzie towarzyszyło spotkanie z gościem specjalnymi, a także wieczór kulinarny poświęcony kuchni włoskiej.

 
 

Fuorinorma - organizacja której celem jest udoskonalenie włoskich badań kinematograficznych, w tym dokumentów, opowiadań i eksperymentów. Zbiory Fuorinorma zawierają krótkie filmy lokalnych artystów i twórców filmowych, którzy zawsze byli zaangażowani w sztukę wideo i / lub kino eksperymentalne, ale także w animację, performance, video-music oraz filmy z pogranicza i granicy, które otaczają terytorium sztuk wizualnych i ruchomych obrazów.


Dyskusje towarzyszące projekcjom poprowadzą:

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Projekcja odbędą się w Sali Czarnej Akademii Sztuki w Szczecinie, w środę 31 października o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
 
 
Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Partnerzy: Fuorinorma, Akademia Sztuki w Szczecinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

 

 

dodane:: 2018-10-30