19.09.18 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Jesienne wieczory z gorącym performansem

Jesienna  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną zabierze nas w niesamowity świat włoskiego dokumentu i performance z bogatych zbiorów Fuorinorma. W klimatycznej przestrzeni Stowarzyszenia Kamera (aleja Papieża Jana Pawła II 17) będziemy mogli obejrzeć nieszablonowe dzieła ostatnich lat z gorącego Półwyspu Apenińskiego. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy liczne premiery, po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę miesiąca zapraszamy na miejskie wspomnienia – czyli pokazy filmów ze Starego Cyfrowego Szczecina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

 

Środa 19 września, godz. 18:00

„Tides”
reż. Alessandro Negrini, 44 min., dokument, Włochy/Irlandia/Wielka Brytania, 2016 r.


"Wyobraź sobie wyspę. Na tej wyspie jest inna wyspa. A w tej innej wyspie jest miasto; miasto o dwóch różnych nazwach. Wewnątrz tego miasta o dwóch nazwach rzeka płynie. To jest jego autobiografia" - przenieś się w świat łączący współczesność i historię umieszczoną w nagradzanym dokumencie reżyserii Alessandro Negrini.

 

Fuorinorma - organizacja której celem jest udoskonalenie włoskich badań kinematograficznych, w tym dokumentów, opowiadań i eksperymentów. Zbiory Fuorinorma zawierają krótkie filmy lokalnych artystów i twórców filmowych, którzy zawsze byli zaangażowani w sztukę wideo i / lub kino eksperymentalne, ale także w animację, performance, video-music oraz filmy z pogranicza i granicy, które otaczają terytorium sztuk wizualnych i ruchomych obrazów.


Dyskusje towarzyszące projekcjom poprowadzą:

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.


Wszystkie projekcje odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, aleja Papieża Jana Pawła II 17 w Szczecinie, w każdą środę września o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
 


Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Partnerzy: Fuorinorma, Stowarzyszenie Kamera, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

 

dodane:: 2018-09-13