6.06.18 Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Świat kultowych animacji w czerwcowe środy w Szczecinie.

Czerwcowa  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną poświęcona będzie  europejskim filmom animowanym. Oprócz kultowych przygód Bolka i Lolka oraz Reksia zobaczyć będzie można zdobywców nagród przyznanych przez Jury Europejskiej Akademii Filmowej, Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. W programie zarówno krótkie formy jak i pełnometrażowe produkcje.  Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

 

Środa 6 czerwca, godz. 18:00
Radosna polska animacja


Polski film animowany, adresowany do najmłodszych i ten kierowany do dorosłych odbiorców to dziedzina sztuki filmowej pełna energii, dowcipu, celnych obserwacji oraz dobrego rzemiosła. W ramach prezentacji najlepszych polskich animacji, zaprezentujemy kultowe filmy krótkometrażowe. W programie zagoszczą „Bolek i Lolek”, których przygody obejmą „Króla puszczy”, „Poławiaczy skarbów” i nagradzaną „Kuszę”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również „Reksia”, który z dziesiątek swych ról, wcieli się w „Reksia marzyciela”, „Reksia aktora” i „Reksia malarza”.

„Bolek i Lolek”
„Kusza” reż. Władysław Nehrebecki, 1963 r.
„Król puszczy” reż. Alfred Ledwig, 1964 r.
„Poławiacze skarbów” reż. Lechosław Marszałek, 1964 r.

„Reksio”
„Reksio marzyciel” reż. Lechosław Marszałek, 1969 r.
„Reksio aktor” reż. Józef Ćwiertnia, 1972 r.
„Reksio malarz” reż. Marian Cholerek, 1973 r.

 

Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat prezentowanych filmów.

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 


Wszystkie projekcje odbędą się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w każdą środę od 6 do 27 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 

Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.


Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

 

dodane:: 2018-06-04