Epizod - Niemcy w ramach Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną

 
Niebawem, bo 2 sierpnia o godzinie 22:00 na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się już trzeci pokaz z cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną - czyli polskie premiery europejskich kinematografii w Szczecinie. Organizatorem jest Stowarzyszenie OFFicyna, a współorganizatorem Zamek Książąt Pomorskich.
 
Wtorkowa projekcja odbędzie się w ramach projektu "Festivals in touch" z okazji 25-lecia działalności Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gośćmi specjalnymi pokazu będą dyrektor artystyczny FILMKUNSTFEST M-V - Volker Kufahl oraz koordynator projektu "Festivals in touch" - Andreas Utta; to właśnie w ramach tego projektu zespół SEFF był niedawno goszczony podczas festiwalu w Schwerinie.
 
 
 
Volker Kufahl - urodził się w 1969 r. w Lüneburgu. Studiował administrację w Konstancji i Lipsku. W latach 2001-2013 był kierownikiem artystycznym i prezesem zarządu międzynarodowego festiwalu filmowego Filmfest w Brunszwiku, a w 2008 został prezesem zarządu Universum Filmtheater w Brunszwiku. Od roku 2014 pełni funkcję prezesa zarządu Filmland MV GmbH i kierownika artystycznego festiwalu FILMKUNSTFEST M-V w Schwerinie.
 
 
Na pokazie zaprezentowanych będzie 8 filmów produkcji niemieckiej.
 
 
 
Die Weite suchen / Wider horizons (DE 2015, reżyseria: Falk Schuster, 29 min)
 
Latem 1987 roku młoda rodzina z Saksonii wybiera się na wakacje nad Bałtykiem w pobliżu granicy z ówczesną RFN. Animowany film dokumentuje w formie dziennika jej podróż i przygląda się dziwacznej z dzisiejszego punktu widzenia urlopowej codzienności w przygranicznej strefie NRD. Film zdobył m.in. nagrodę Filmförderpreis na International Shortfilm Festival Dresden w 2016 roku.
 
Falk Schuster urodził się w roku 1980 w Oschatz, studiował w latach 2003-2009 w Kunsthochschule w Halle (Saale) i od jej ukończenia działa jako niezależny twórca filmowy w dziedzinie animacji. Wielokrotnie zasiadał w festiwalowych jury.
 
 
 
 
A Sense of Warmth (DE 2015, reżyseria: Sven Johne, 15 min)
 
Słyszymy tylko jej głos: Mindy opowiada o swojej rzekomej rezygnacji z pracy i nowym początku na samotnej wyspie. Film katapultuje nas w pozornie „prawdziwe” życie. Eskapizm ma jednak swoją cenę...
 
Sven Johne urodził się w roku 1976 w Bergen, od roku 1996 studiował germanistykę i dziennikarstwo, a od roku 1998 fotografię w Lipsku. W roku 2005 zdobył nagrodę Marion-Ermer-Preis, otrzymał stypendium Karl-Schmidt-Rottluff-Stipendium, a w roku 2016 nagrodę Kunstpreis berlińskiej  Akademie der Künste. Działał m.in. w ISCP NY i w Villa Massimo.
 
 
 
 
Bollyworld (DE 2015, reżyseria: Monira Kamal, 7 min)
 
Przez wymagający pełnego oddania się hinduski taniec kathak Radha uzyskuje dostęp do barwnego, fantastycznego świata Bollywood. Oczarowana przez grającego na flecie Krishnę Radha czuje się jak w raju. Czy w tym doskonałym świecie rzeczywiście wszystko, co się świeci, jest złotem? Film w 2016 roku zdobył Fiver Creation Award na Fiver International Screendance Movement.
 
Monira Kamal urodziła się w roku 1986 w Berlinie, studiowała od roku 2008 animację na Filmuniversität Babelsberg, gdzie w roku 2014 uzyskała dyplom. Od tego czasu działa samodzielnie w dziedzinach animacji, filmu i designu. W czasie wolnym z pasją tańczy w klasycznym hinduskim stylu kathak. 
 
 
 
 
Urban Audio Spectrum (DE 2016, reżyseria: Marina Schnider, 4 min)
 
Audiowizualizacja przez animację obiektów. Jedne obiekty poruszają się lub pojawiają wraz z dźwiękami i odgłosami, inne reagują na stopień głośności muzyki lub zachowują się jak słupki korektora graficznego. Animacja daje nowe życie niczym niewyróżniającym się miejscom w Berlinie. 
 
Marina Schnider urodziła się w roku 1990, wychowała się w Vals (Szwajcaria); po kursie projektowania w Zurychu przeniosła się do Berlina, gdzie na Universität der Künste uzyskała dyplom magistra w dziedzinie komunikacji wizualnej. Film "Urban Audio Spectrum" jest jej pracą dyplomową.
 
 
 
 
Spoon (DE 2016, reżyseria: Markus Kempken, 4 min)
 
Nie wszystkie wspomnienia z dzieciństwa są piękne. Niektóre wpływają na teraźniejszość, niezależnie od długości czasu, który upłynął. 
 
Markus Kempken urodził się w roku 1962 w Osnabrück; od roku 1990 mieszka w Berlinie. Pracował jako drukarz offsetowy i sitodrukowy, grafik reklamowy i edytor komputerowy, typograf, filmowiec, kamerzysta, fotograf, animator i kompozytor; przez 5 lat działał w studio Hahn Film i przez 7 lat był kierownikiem artystycznym w Pixelpark w Berlinie.
 
 
 
 
Die Badewanne / The Bathtub (DE/AT 2015, reżyseria: Tim Ellrich, 13 min)
 
Trzech braci przygotowuje prezent dla matki. Najstarszy uważa pomysł fotograficznego odtworzenia wanny z ich dzieciństwa za kompletny nonsens. Film opowiada o rodzeństwie, które z biegiem lat pozornie stało się sobie obce. Produkcja nagrodzona na kilku festiwalach w 2015 i 2016 roku.
 
Tim Ellrich urodził się w Osnabrück, studiował filozofię, teatrologię, filmo- i medioznawstwo w Wiedniu, a obecnie studiuje reżyserię teatralną na Filmakademie Baden-Württemberg. Jego filmy były prezentowane na ponad 100 międzynarodowych festiwalach.
 
 
 
 
Die Prinzessin und der Frosch / The Princess and the Frog (DE 2016, reżyseria: Martina Spitzner, Barbara Voss, 3 min)
 
Nowoczesna bajka opowiedziana tradycyjną techniką wycinanki. Księżniczka bierze swój los w swoje ręce i kieruje historię na całkiem nowy tor. 
 
Barbara Voss urodziła się w Rostocku, w 2010 studiowała filmoznawstwo i historię sztuki w Berlinie. Martina Spitzner urodziła się w Saksonii, jest wykształconą projektantką grafiki i ilustratorką. Obie studiują obecnie animację na Filmuniversität Babelsberg im. Konrada Wolfa.
 
 
 
 
Fun Ambule (DE 2016, reżyseria: Lennart Langanki, 5 min)
 
Koncentracja, spokój i równowaga decydują o powodzeniu lub porażce linoskoczka. Najmniejsza nieuwaga może oznaczać upadek...
 
Lennart Langanki ukończył studia w dziedzinie projektowania komunikacji na FH w Wismarze i uczył się animacji, projektowania plakatów i drzeworytnictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
 
 
 
Tutaj możecie odwiedzić stronę wydarzenia na Facebook.
 
 
Zapraszamy serdecznie!
 
Na wszystkie pokazy wstęp wolny. 
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin
 
Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
 
 
Dofinansowano ze środków Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu: 25x25 'Kontakt festiwali filmowych'.
 
 
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna
 
 
 
Współorganizator projektu: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 
 
 
Partner projektu: FILMKUNSTFEST M-V
 
 
 
 
dodane:: 2016-07-27