„Toni Erdmann” pokaz w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego

„Toni Erdmann”
reż. Maren Ade
Niemcy 2016, 162 min
Kino Pionier 1907, 02.12.2016, godz. 17:00
 
Scenariusz: Maren Ade; zdjęcia: Patrick Orth; produkcja: Komplizen Film, Monachium & Berlin; obsada: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn, Thomas Loibl.
 
 
Pokazy festiwalowe: Cannes 2016 (konkurs), Monachium 2016, Moskwa 2016, Bruksela 2016, Palic 2016, Sarajewo 2016, Wrocław 2016, Erewań 2016, Odessa 2016;  Melbourne 2016.
 
Nagrody i wyróżnienia: Nagroda FIPRESCI, Cannes 2016; Nagroda Iris, Nagroda za najlepszy scenariusz, Nagroda Telewizji RTBF dla najlepszego filmu, Bruksela 2016; Nagroda Golden Tower dla najlepszego filmu, Palic 2016
 

 

Opis filmu: Ines Conradi pracuje jako doradca biznesowy dla niemieckich inwestorów w Bukareszcie. Poznajemy ją podczas jednej z nielicznych wizyt w rodzinnym domu, kiedy w przepisowym korporacyjnym kostiumie i z przyklejonym do ucha telefonem próbuje zdystansować się od codziennych problemów. Ojciec wyczuwa, że pod pozornym zaangażowaniem w sprawy zawodowe, córka skrywa swoje nieszczęśliwe życie. Postanawia zbadać, co jest tego przyczyną i składa jej niezapowiedzianą wizytę w Rumunii. Wywodzący się z hippisowskiego pokolenia ’68 i obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru Winfried najpierw bacznie obserwuje córkę oraz jej korporacyjnych współpracowników, po czym w niekonwencjonalny sposób wkracza do jej biznesowego świata, aby ją uratować. W niezbyt twarzowej peruce, z teatralną sztuczną szczęką i w wymiętym garniturze, jako tytułowy Toni Erdmann, pojawia się na nieformalnych biznesowych spotkaniach i zależnie od okoliczności odgrywa różne role: personalnego doradcy, pracownika niemieckiej ambasady lub ważnego inwestora. Jego dowcip i nonszalancja odnoszą większy skutek w nawiązywaniu pożądanych znajomości niż wymuszone zabiegi Ines. Na starannie wypracowanym wizerunku córki pojawia się pierwsza rysa. Toni Erdmann, pokazany premierowo na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes, został doskonale przyjęty przez międzynarodową krytykę i otrzymał jej nagrodę. Maren Ade, znana w Polsce z obrazu „Wszyscy inni”, nadała swojemu filmowi komediową formę, aby zadziałał on na widza podobnie, jak jego bohater na biznesowe środowisko, w którym się znalazł. Jego śmieszny kostium obnażył prawdziwe problemy uzależnionego od ekonomicznych wyników świata i pokazał jego tragiczny absurd.
 

 

Maren Ade urodziła się w roku 1976 w Karlsruhe. Od 1988 studiowała w Wyższej Szkole Telewizyjnej i Filmowej w Monachium. W roku 2001 założyła z Janine Jackowski własną firmę produkcyjną Komplizen Film, w której zrealizowała swój film dyplomowy „Der Wald vor lauter Bäumen”, nagrodzony między innymi na festiwalu filmów niezależnych w Sundance (USA). Jej drugi film „Wszyscy inni” z 2009 roku zdobył w Berlinie dwa Srebrne Niedźwiedzie: w kategorii najlepszy film oraz najlepsza aktorka. Maren Ade mieszka w Berlinie.

Bilety: 18 zł normalny / 15 zł ulgowy
Karnet (7 wejść): 84 zł
Bilety do nabycia w: Kino Pionier 1907, al. Wojska Polskiego 2 lub online tu.
 
 
Pokazy w Szczecinie dofinansowano ze środków: Gminy Miasto Szczecin oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
Organizatorzy: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe Institut, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, German Films, Stowarzyszenie OFFicyna, Kino Pionier 1907.
dodane:: 2016-11-22